Otworzyła mu odwaga… to wieczór poświęcony Prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu w dniu Jego beatyfikacji.
Prymas. Trzy lata z tysiąca, reż. Teresa Kotlarczyk, 143 min, 2000, Polska
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ogłosiło Stefana Wyszyńskiego jednym z Patronów Roku 2021.
12 września 2021 roku, w dniu beatyfikacji Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przybliżymy Państwu sylwetkę wielkiego Polaka, który z godnością i odwagą znosił wszystko to, co przyniosło mu życie.
Zapraszamy na film Teresy Kotlarczyk Prymas. Trzy lata z tysiąca z roku 2000 i na prelekcję Grzegorza Polaka towarzyszącą temu pokazowi.
Prymas. Trzy lata z tysiąca to dramat biograficzny w reżyserii Teresy Kotlarczyk. Scenariusz filmu został oparty na zapiskach więziennych kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz bogatej dokumentacji. Film nie jest jednak wierną rekonstrukcją faktów historycznych, był kręcony od 20 czerwca do 5 sierpnia 1999 w Warszawie i Lubiążu.
Początek lat 50. Komunistyczne władze dążą do zniszczenia Kościoła katolickiego. Dochodzi do częstych aresztowań duchownych. Kardynał Stefan Wyszyński w swoich wystąpieniach przeciwstawia się bezprawiu, zostaje więc uprowadzony z Pałacu Prymasowskiego i osadzony w Bieszczadach.
Film opowiada o czasie zesłania Prymasa do Komańczy i o wsparciu, jakie dawał swoim współwięźniom. Gdy młody, przestraszony ksiądz przychodzi podzielić się z nim swoimi obawami, Prymas wypowiada znamienne słowa: „strach zapukał do drzwi, otworzyła mu odwaga – nikogo tam nie było”.
Niezwykłą kreację stworzył odtwórca głównej roli Andrzej Seweryn. Partnerują mu Maja Ostaszewska i Zbigniew Zamachowski
Muzykę skomponował Zygmunt Konieczny.
Prelekcję na temat Prymasa wygłosi przed filmem Grzegorz Polak.
Prelegent
Grzegorz Polak
Dziennikarz, publicysta, autor książek, dziennikarz telewizyjny. Jest absolwentem Akademii Teologii Katolickiej, gdzie studiował historię Kościoła. Był dziennikarzem między innymi: „Więzi”, „Gazety Wyborczej”, a w latach 1993-99 kierował działem krajowym Katolickiej Agencji Informacyjnej. Redaktor ponad dwudziestu książek o tematyce ekumenicznej, hagiograficznej oraz poświęconych pontyfikatowi Jana Pawła II. Laureat Nagrody Młodych im. Włodzimierza Pietrzaka (1980) oraz dwóch wyróżnień: „Serce dla serc” (1992) i Nagrody im. Brata Alberta (2001). Wieloletni badacz życia Stefana Wyszyńskiego.
Wstęp i zasady bezpieczeństwa
Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona (60)
Dokładamy wszelkich starań, aby podczas wydarzeń FINA zapewnić Wam bezpieczeństwo, dlatego prosimy o przestrzeganie następujących zasad:
– zapoznaj się z Regulaminem uczestnictwa w otwartych dla publiczności wydarzeniach FINA
– pamiętaj wydrukować i wypełnić obowiązkowe oświadczenie o stanie zdrowia; oświadczenie jest dostępne również w siedzibie FINA
– pamiętaj o konieczności zakrywania ust i nosa, gdy przebywasz na terenie FINA
– szatnia jest nieczynna do odwołania
– zachowuj dystans od pozostałych gości
– zajmij miejsce wyznaczone przez obsługę FINA
– obowiązuje zakaz jedzenia i picia na salę audiowizualną
– jeśli masz objawy zakażenia zostań w domu.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z recepcją pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od wt. do pt. w godzinach 9–17).
Wydarzenie współorganizowane z Fundacją Shalom w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.
Ilustracja: kadr z filmu Prymas, reż. Teresa Kotlarczyk