Wydarzenia
Przegląd filmów Tadeusza Konwickiego | Dziś są twoje urodziny | Czerwiec 2022
01
Czerwiec
2022
Pokazy filmowe

Przegląd filmów Tadeusza Konwickiego | Dziś są twoje urodziny | Czerwiec 2022

Bezpłatne wejście

W czerwcu bohaterem cyklu Dziś są twoje urodziny będzie Tadeusz Konwicki. Pisarz, reporter, od połowy lat 50. również scenarzysta i reżyser. Redakcja Ninateki wybrała 5 wyjątkowych propozycji, które będą dostępne za darmo od 1 do 30 czerwca na platformie Ninateka.pl.

Cykl pozwala przypomnieć i uhonorować artystów, pełniących różne role przy produkcji filmu. W programie znajdują się filmy związane z postaciami różnorodnych twórców filmowych, m.in reżyserów, aktorów, scenografów czy kompozytorów.

Program

Filmy dostępne będą między 1 czerwca, godz. 20.00 a 30 czerwca, godz. 20.00.

 

Ostatni dzień lata, reż. Tadeusz Konwicki,  59 min, 1958,

Zaduszki, reż. Tadeusz Konwicki, 97 min, 1961,

Salto, reż. Tadeusz Konwicki, Polska, 100 min, 1965,

Jak daleko stąd, jak blisko, reż. Tadeusz Konwicki, 93 min, 1971

Lawa, reż. Tadeusz Konwicki, 129 min, 1989.

 

Oprócz filmów przypomnimy twórczość literacką Konwickiego w formie audiobooków dostępnych na Ninatece: Mała Apokalipsa, Kompleks Polski, Dolina Issy oraz nowość Zwierzoczłekoupiór.

Tadeusz Konwicki

Pisarz, reporter, od połowy lat 50. również scenarzysta i reżyser. Urodził się 22 czerwca 1926 roku w Nowej Wilejce na Wileńszczyźnie, zmarł 7 stycznia 2015 roku w Warszawie. Jego twórczość  prozatorska i filmowa są niezwykle spójne pod względem tematyki i typu bohatera – zagubionego, niedopasowanego do zastanej rzeczywistości.

Jako scenarzysta Konwicki współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą przy Kronice wypadków miłosnych i Jerzym Kawalerowiczem przy Faraonie. Sam wyreżyserował wyłącznie siedem filmów, jak bowiem twierdził, „film był dla niego przygodą”.

„Konwicki reprezentuje w filmie polskim kierunek artystyczny zbliżony do francuskiej nowej fali i to w jej pierwszym etapie rozwojowym. Twierdzi, że reżyser – twórca dzieła filmowego – nie powinien liczyć się zbytnio z tradycjonalną wyobraźnią widza, lecz narzucać mu własną wizję” (Michał Rydecki, Francuska „nowa fala” w polskim wydaniu, „7 dni w Polsce”, 1961, nr 50).