Wydarzenia
Przegląd twórczości Antoniego Krauzego | Dzień #2 (sobota)
22
Kwiecień
2023
Spotkania

Przegląd twórczości Antoniego Krauzego | Dzień #2 (sobota)

Zapraszamy na przegląd twórczości Antoniego Krauzego, który odbędzie się w kinie Iluzjon, w weekend 21–23 kwietnia. Poprowadzi go filmoznawca Michał Dondzik.

W sobotę w sali Stolica zaprezentujemy trzy filmy z lat siedemdziesiątych: głośny Palec Boży ze świetną rolą Mariana Opanii i Januszem Zaorskim, mniej znany Strach prezentujący polską prowincję i panujące tam układy, z Grzegorzem Warchołem i Joanną Zółkowską, oraz dramat psychologiczny Podróż do Arabii, dający pojęcie o kondycji polskiej inteligencji, z Haliną Łabonarską i Janem Peszkiem. Po filmie Palec Boży o 15.30 zapraszamy na rozmowę z aktorami Antoniego Krauzego, a o 20.15 na premierę filmu Palec Boży Antoniego Pawła Woldana o bohaterze przeglądu.

Program

Pełna informacja o seansach w Kinie Iluzjon (w tym o biletach) znajduje się na stronie kina.

 

godz. 14.00 Palec Boży, reż. Antoni Krauze, 88 min, 1973

Bohaterem jest młody chłopak (Marian Opania), pragnący zostać aktorem, który bezskutecznie podchodzi do egzaminów. Komisja bowiem nie chce przyjąć go na studia: raz z powodu jego miernych kwalifikacji, innym razem – dlatego, że już wszystko umie. Reżyser prezentuje oceniających, z których może jedna osoba wykazuje dobrą wolę wobec kandydata. Pomiędzy egzaminami bohater utrzymuje się przy życiu pracując w ruchu amatorskim, gdzie spotyka się z rozmaitymi przejawami maniery i złego gustu lub dla odmiany – państwowego, mechanicznego podejścia do problemu. Nie ma dobrego wyjścia. To nie szklany sufit – to sufit betonowy.

 

godz. 15.30 Rozmowa z aktorami, grającymi w filmach Antoniego Krauzego

 

godz. 16.45 Strach, reż. Antoni Krauze, 90 min, 1975

Polska prowincja lat siedemdziesiątych. Bohater, który chce się zatrzymać u ciotki, ale poza nią nie zna nikogo w miasteczku, z punktu wdaje się w bójkę i konfrontuje z rzeczywistymi problemami mieszkańców. Pozornie jednak nic się nie dzieje: miastem rządzi grupa osób, która potrafi bronić swoich interesów i pilnować porządku. Prokurator, który prowadzi dochodzenie w sprawie tajemniczej śmierci mężczyzny, nie daje jednak za wygraną i w końcu dociera do prawdy. W tych niesprzyjających okolicznościach miedzy dwojgiem młodych (Grzegorz Warchoł, Joanna Zółkowska) rodzi się prawdziwe uczucie.

 

godz. 18.30 Podróż do Arabii, reż. Antoni Krauze, 90 min, 1979

Anna (Halina Łabonarska) ma czteroletnią córkę, dobrze zarabiającego męża lekarza, ciekawą pracę w laboratorium, przyjaciół. Mąż (Jan Peszek), zmęczony konfliktami w pracy i monotonią życia codziennego, pragnie wyjechać na kilkuletni kontrakt do Iraku. Anna nie akceptuje jego planów, wyraża jednak zgodę, kiedy nieoczekiwane wyznanie miłosne ze strony młodego mężczyzny burzy jej spokój. Odrzuca uczucie Jurka, a on próbuje popełnić samobójstwo. Odratowany, wraca do szpitala psychiatrycznego. Kobieta zaczyna regularnie odwiedzać chłopca. Wie, że jest mu niezbędna, a nawet odkrywa w sobie miłość do niego. Narastają konflikty z mężem. Tymczasem Jurek, który ma zostać wypisany, zapomina o  fascynacji kobietą. Anna, załamana, postanawia wyjechać z rodziną do Iraku.

 

godz. 20.15, Palec Boży Antoniego, reż. Paweł Woldan, 82 min, 2023

Bohaterem filmu Pawła Woldana jest Antoni Krauze – twórca kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i fabularnych. Artysta, który w polskiej kinematografii zajmuje miejsce szczególne. Wrażliwy  i  delikatny, a zarazem odważny i bezkompromisowy. Film opowie o jego drodze życiowej i twórczości filmowej, która była dowodem talentu, ale wynikała też z poczucia obywatelskiego obowiązku. Reżyserowanie filmu było dla Krauzego głoszeniem prawdy bez względu na konsekwencje zawodowe.

 

Na zdjęciu: Antoni Krauze, fot. A. Ciołek