Wydarzenia
Przesłuchanie | Przeszłość jest dziś
24
Listopad
2017
Pokazy filmowe Dorośli

Przesłuchanie | Przeszłość jest dziś

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Przeszłość jest dziś.

Program

Przesłuchanie, reż. Ryszard Bugajski, 1982, 111 minut

Przesłuchanie Ryszarda Bugajskiego do tego stopnia rozsierdziło komunistyczne władze PRL, że nie tylko zabroniono jego dystrybucji, ale też zamknięto kierowany przez Andrzeja Wajdę Zespól Filmowy X, który go wyprodukował. Film przez 7 lat oficjalnie leżał „zaaresztowany” na półkach, a nieoficjalnie – zgromadził olbrzymią widownię w nielegalnym obiegu wideo. Podczas premiery w 1989 roku zebrał szereg nagród w kraju i za granicą, a odtwarzająca główną rolę Krystyna Janda została rok później uznana za najlepszą aktorkę na Festiwalu w Cannes. Reżyser, szykanowany przez władze, na 10 lat wyjechał z Polski. Losy Przesłuchania, jak i jego reżysera, są w historii polskiego filmu wydarzeniem bez precedensu.

Spotkanie

Po filmie zapraszamy na spotkanie z operatorem Jackiem Petryckim oraz z socjologiem i kulturoznawcą, dr. hab. Janem Sową, które poprowadzi Łukasz Maciejewski.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.