Wydarzenia
„Ptaki”, reż. A. Hitchcock | Z archiwum popkultury
27
Kwiecień
2023
Pokazy filmowe Wykłady

„Ptaki”, reż. A. Hitchcock | Z archiwum popkultury

Ptaki, reż Alfred Hitchcock, 117 min, 1963, USA

Atrakcyjna blondynka Melanie Daniels poznaje Mitcha Brennera w sklepie zoologicznym w San Francisco. Kobieta, zaintrygowana nowopoznanym mężczyzną, szuka sposobu na nawiązanie znajomości. Zamawia w sklepie papużki nierozłączki, których Brenner poszukiwał i udaje się z wizytą do jego domu na wybrzeżu. W drodze powrotnej Melanie zostaje zaatakowana przez mewę. Wkrótce ofiarami morderczych ptaków stają się wszyscy mieszkańcy miasta. Rozpoczyna się prawdziwe piekło spowodowane niewytłumaczalną agresją ptaków.

W jednym z najgłośniejszych filmowych thrillerów w historii kina reżyser po mistrzowsku buduje napięcie, dbając o każdy szczegół, kompozycję kadru i efekty specjalne, za które film był nominowany do Oscara. Odtwórczyni głównej roli, Tippi Hedren, otrzymała Złoty Glob dla najbardziej obiecującej aktorki.

Prelekcję przed filmem wygłosi Maria Kądziela.

O cyklu Z archiwum popkultury

Kochamy mistrzów europejskich i kino klasyczne, ale czym byłoby kino bez popkultury?

Choć na co dzień jesteśmy kinem bez popcornu i pozostajemy wierni bardziej wymagającemu repertuarowi, czasem lubimy rozsmakować się w innych rejonach kina. Tym razem wyjątek robimy dla filmów popkulturowych. W najnowszym cyklu Z archiwum popkultury co miesiąc będziemy prezentować wybrane filmowe klasyki – filmy w wielu wypadkach kultowe, będące przedmiotem nieskończonych intertekstualnych odniesień i znajdujące się na listach wielu kinomanów. Skoncentrujemy się zwłaszcza na przebojach z lat 70. i 80. Postaramy się zaspokoić widzów wybrednych i spragnionych mocnych wrażeń. Bo wierzymy, że dobre kino to mieszanka sztuki i dobrej rozrywki, a granice między kinem artystycznym i popularnym są bardzo płynne.

W najnowszym cyklu przyjrzymy się przełomowym produkcjom, które tworzyły amerykańską popkulturę w kinie, kreowały trendy, zmieniały kierunki konkretnych gatunków filmowych, a nawet wpływały powstawanie nowych. Stworzymy widzom niepowtarzalną okazję zobaczenia na dużym ekranie dzieł takich jak Szczęki, Blues Brothers, Terminator, czy Candyman – w dodatku ze starych, archiwalnych kopii 35 mm. Odciśnięty na taśmach filmowych znak czasu stworzy unikatową atmosferę nostalgicznej podróży w przeszłość, w którą wspólnie się udamy.