Wydarzenia
Repremiera filmu „Tańczący jastrząb” Grzegorza Królikiewicza na 48. FPFF w Gdyni
21
Wrzesień
2023
Pokazy filmowe Spotkania

Repremiera filmu „Tańczący jastrząb” Grzegorza Królikiewicza na 48. FPFF w Gdyni

Odrestaurowany przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny film Grzegorza Królikiewicza Tańczący jastrząb z 1977 roku wraca na wielki ekran! Zaprezentujemy go ponownie w czasie 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – 21 września o godz. 18.30 w Teatrze Muzycznym w Gdyni (Nowa Scena).

Program

Przed pokazem zapraszamy na krótką konferencję z udziałem Roberta Kaczmarka, dyrektora FINA, podczas której odbędzie się:

– ogłoszenie nowego naboru do koprodukcji z Filmoteką Narodową

– podsumowanie Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w tym: przedstawienie nowego portalu, który ma pomagać filmowcom w zdobywaniu materiałów archiwalnych, a także być tzw. stołem montażowym online

– zaprezentowanie nowego logotypu FINA.

 

godz. 18.30 Tańczący jastrząb, reż. Grzegorz Królikiewicz, 98 min, 1977, Polska

Tańczący jastrząb – trzeci pełnometrażowy film Grzegorza Królikiewicza, zarazem będący pierwszą adaptacją pierwowzoru literackiego. Reżyser Na wylot i Wiecznych pretensji, w latach 70. uznawany za jednego z najoryginalniejszych polskich twórców filmowych, zainteresował się powieścią Juliana Kawalca Tańczący jastrząb.

W filmie obserwujemy losy Michała Topornego, chłopa, który po zakończeniu II wojny światowej, za namową wiejskiego nauczyciela, postanawia wyjechać do miasta i kontynuować naukę. Dostaje się na studia, kończy je z wyróżnieniem. Staje się bohaterem socjalistycznej kroniki filmowej, pnie się coraz wyżej po szczeblach państwowej kariery. Poznaje również kobietę z inteligenckiej rodziny i żeni się z nią. Coraz bardziej odrywa się od swojej klasy społecznej, równocześnie zaś nie potrafi odnaleźć się w nowym środowisku, zaś z upływem czasu wychodzą na jaw jego niedostatki kulturowe i brak kompetencji.

Tańczący jastrząb podejmuje więc temat awansu społecznego oraz kosztów, jakie ponosi jednostka wprzęgnięta w mechanizmy socjalistycznej ideologii. W problematykę filmu idealnie wpisał się aktor kreujący role tytułową, Franciszek Trzeciak, który wystąpił również w dwóch poprzednich filmach Królikiewicza. Jego Toporny to postać, która w pewnym momencie uświadamia sobie swoją tragedię i klęskę, jaką poniósł, próbując zerwać ze swoim otoczeniem. Przeciwieństwem dla gwałtownej natury tego bohatera jest jego żona, Wiesława, którą odtwarza Beata Tyszkiewicz. Reprezentuje ona nienaganne, przedwojenne wychowanie i klasę. Formalnym dopełnieniem tematyki Tańczącego jastrzębia są znakomite zdjęcia Zbigniewa Rybczyńskiego, który kilka lat później zrealizuje Tango, nagrodzone Oscarem w kategorii najlepszy krótki film animowany.

 

godz. 20.15 Debata

Po pokazie Tańczącego jastrzębia odbędzie się debata, w której udział wezmą Bogna Janiec kierownik produkcji, córka i wieloletnia współpracowniczka Grzegorza Królikiewicza, Jacek Raginis Królikiewicz reżyser i syn Grzegorza Królikiewicza, dr Mateusz Werner filozof kultury, filmoznawca. Rozmowę poprowadzi Michał Dondzik. Spotkanie będzie również zapowiedzią przygotowywanego przez Filmotekę Narodową przeglądu twórczości reżysera w warszawskim kinie Iluzjon.

Wstęp

Bilety na pokaz będzie można nabyć na stronie festiwalu. Film będzie można obejrzeć także za darmo, zapisując się przez poniższy formularz zgłoszeniowy. Limit miejsc: 70. Na pokaz będą się mogły zapisać także osoby z akredytacjami festiwalowymi.

 

 

 

 

Ilustracja: fotos z filmu Tańczący jastrząb, źródło: Fototeka FINA