Wydarzenia
Retroteka #1 (17–18 września)
17
Wrzesień
2021

17 września inaugurujemy nowy cykl Retroteka. Będzie to seria spotkań poświęconych przedwojennemu kinu. Raz w miesiącu będą odbywać się pokazy filmowe, koncerty i inne wydarzenia przybliżające nam tamtą epokę. Nad stroną muzyczną cyklu czuwać będzie Jan Młynarski.

Zapis koncertu

Koncert Warszawskiego Combo Tanecznego został zarejestrowany i udostępniony na Ninatece.

Po co nam II RP?

W piątek, 17 września, odbędzie się debata Po co nam II RP? dotycząca życia kulturalnego w międzywojennej Polsce oraz strat poniesionych w wyniku II wojny światowej. Tego dnia w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 odbędą się cztery panele dyskusyjne poświęcone m.in. filmowi, muzyce rozrywkowej i sztukom plastycznym tamtej epoki z udziałem ekspertów zajmujących się tymi dziedzinami.

Tadeusz Dołęga Mostowicz pierwszym bohaterem Retroteki

Pierwsze spotkanie z cyklu Retroteka odbędzie się w sobotę, 18 września o godz. 16.00, w kinie Iluzjon. Jego bohaterem będzie Tadeusz Dołęga-Mostowicz – jeden z najpoczytniejszych pisarzy lat trzydziestych, po którego powieści często sięgali ówcześni filmowcy. Zaprezentujemy film dokumentalny Łukasza Wylężałka Tadeusz Dołęga-Mostowicz z cyklu Errata do biografii a także dwa filmy fabularne z 1939 roku zrealizowane według jego powieści: Złota Maska oraz Trzy serca.

Kolejne edycje Retroteki będą odbywały się raz w miesiącu. Następne poświęcone będzie kinu niememu, a jedną z atrakcji będzie pokaz filmu Cesarzowa z Polą Negri w roli tytułowej.

 

godz. 16.00 Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Errata do biografii (reż. Łukasz Wylężałek, 25 min., 2008, Polska) + prelekcja Jarosława Górskiego

Tadeusz Dołęga-Mostowicz był głośną postacią międzywojennej Polski. Jako zagorzały przeciwnik ówczesnej władzy narażony był na wiele nieprzyjemności i kłopotów, jednak jego powieści były największymi bestselerami tamtych czasów. Film przypomina wielką karierę pisarza, a o jego zagadkowej śmierci opowiada jeden z ostatnich uczestników jego pogrzebu.

 

godz. 17.00 Złota maska (reż. Jan Fethke, 75 min., 1939, Polska)

Magda Nieczajówna jest córką rzeźnika. Marzy o karierze artystycznej, jednak ojciec stanowczo się temu sprzeciwia. Ucieka z domu, zaczyna występować w teatrze, a po jakimś czasie staje się sławną aktorką i wychodzi za arystokratę. Okazuje się jednak, że życie, o którym tak marzyła, nie jest usłane różami.

Złota maska to jeden z ostatnich filmów zrealizowanych w II Rzeczpospolitej. Jego produkcję przerwał wybuch wojny, montaż został ukończony już  w czasie okupacji. Ostatecznie film na ekrany w Generalnej Guberni trafił jesienią 1940 roku.

Jedną z głównych ról grał popularny przedwojenny amant Igo Sym. Po wojnie, w związku z ogromnymi kontrowersjami wokół tego artysty (został zastrzelony przez władze podziemne jako kolaborant), film został przemontowany: grana przez Syma postać, a wraz z nią wszystkie sceny z jej udziałem zostały ze Złotej maski usunięte i nie zachowały się do naszych czasów.

 

godz. 18.30 Trzy serca (reż. Michał Waszyński, 94 min., 1939, Polska)

W pałacu hrabiny Tynieckiej przychodzi na świat synek, Gogo. W tym samym czasie żona lokaja, Michalinka, także rodzi syna, Maćka. Chcąc zapewnić dziecku lepszą przyszłość zamienia noworodki. Mijają lata. Obaj mężczyźni: pracowity i szlachetny Maciek oraz rozpieszczony i zarozumiały Gogo darzą uczuciem Kasię, wychowanicę hrabiny. Pewnego dnia umierająca Michalinka wyjawia swój straszny sekret.

Trzy serca to piąty film zrealizowany według powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. W tym przypadku pisarz był nie tylko autorem pierwowzoru literackiego – był to pierwszy raz, kiedy Dołęga-Mostowicz spróbował swych sił także jako scenarzysta i osobiście zaadaptował swoją powieść na potrzeby filmu.

Koncert Warszawskiego Combo Tanecznego

Spotkanie zakończy koncert Jana Młynarskiego i Warszawskiego Combo Tanecznego, podczas którego usłyszymy m.in. ostatnie wielkie przeboje II Rzeczpospolitej, przy których bawili się Polacy w sezonie 1938/39.

O 21.00 w Sali Stolica Kina Iluzjon zacznie się część muzyczna pierwszej odsłony Retroteki. Do prezentacji repertuaru sprzed lat FINA zaprosiła najlepszego w Polsce znawcę i interpretatora tego okresu muzycznego – Jana Emila Młynarskiego, który zgodził się zostać Dyrektorem Muzycznym cyklu. Wystąpią Warszawskie Combo Taneczne a przed nim krótki program wykona Duet Salonowy Młynarski/Zabrodzki.

 

Na zdjęciu: Tadeusz Dołęga-Mostowicz, PD