Wydarzenia
Świtezianka i Król Olch | Romantyczne duchy i polskie kino | Dzień #1
22
Wrzesień
2022
Pokazy filmowe Wykłady

Świtezianka i Król Olch | Romantyczne duchy i polskie kino | Dzień #1

Pierwszego dnia przeglądu Romantyczne duchy i polskie kino zapraszamy na dzieła dialogujące – na zupełnie różne sposoby – z twórczością wielkich romantyków: Johanna Wolfganga Goethego i Adama Mickiewicza.

Program

Filmy poprzedni prelekcja prof. Tomasza Jędrzejewskiego

Tomasz Jędrzejewski, ur. 1984 w Warszawie, adiunkt w Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki UW. Autor książek Literatura w warszawskiej prasie kulturalnej pogranicza oświecenia i romantyzmu (Kraków 2016) i Czytanie “Dziadów” w czterech częściach (Warszawa 2018). Zajmuje się literaturą późnego oświecenia, a także rokokiem, sentymentalizmem i romantyzmem.

 

godz. 17.30 Lawa. Opowieść o „Dziadach” Adama Mickiewicza, reż. Tadeusz Konwicki, 109 min, 1989, Polska

Niezwykłe, twórcze odczytanie największego polskiego dramatu romantycznego, nie jest jego wierną adaptacją, a jedynie luźną interpretacją. Jak sugeruje tytuł, to opowieść o „Dziadach”, ale w ujęciu Konwickiego staje się traktatem o znaczeniu tego narodowego dramatu w dziejach Polaków.

Jeśli ktoś chce zrozumieć społeczeństwo polskie, jego paradoksalne czasem zachowanie, powinien czytać Mickiewicza. Etos romantyczny Mickiewicza to coś w rodzaju polskiej religii pełnej nakazów i zakazów moralnych, które rządzą i dziś Polakami – powiedział reżyser.

 

godz. 20.00 Świtezianka, reż. Julia Bui Ngoc, Maia Bui Ngoc, 23 min, 2018, Polska

Świtezianka, krótkometrażowa adaptacja ballady Adama Mickiewicza utrzymana w konwencji thrillera romantycznego, w którym współczesny świat przeplata się ze światem XIX-wiecznych podań ludowych. Głównym bohaterem jest 16-letni Michał, w którym rodzi się pierwsze uczucie do pięknej, lecz tajemniczej dziewczyny. Podążając za nią, odkrywa równoległą, magiczną rzeczywistość i zamieszkującą tam nimfę… czy zdoła uwolnić się od jej zwodniczego uroku i zachować wierność?

Film jest filmową próbą zmierzenia się z balladami Mickiewicza. Tekst wieszcza wykonuje Justyna Święs, muzykę skomponowali: Jarosław Jóźwik i Michał Chęć (Łąki Łan).

 

godz. 20.30 Królewicz Olch, reż. Kuba Czekaj, 101 min, 2016, Polska

Wybitnie utalentowany chłopak jest oczkiem w głowie apodyktycznej matki. Ich więź jest nierozerwalna, są razem przeciwko całemu światu. To jednak tylko pozory… Podczas gdy on chce pozostać zwykłym nastolatkiem, matka wymusza na nim udział w międzynarodowym konkursie naukowym. Gdy on marzy o kolegach i pierwszej dziewczynie, ona decyduje o wyprowadzce do innego miasta, żeby mógł studiować na uniwersytecie. Wszystko się zmienia, kiedy w życiu matki pojawia się nowy mężczyzna, a nastoletni geniusz przestaje być centrum jej świata.

Oryginalny, wysmakowany wizualnie film Kuby Czekaja, jednego z najciekawszych polskich twórców młodego pokolenia, otrzymał Nagrodę Jury Młodych dla najlepszego filmu w konkursie głównym 41. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Wstęp

Bilet na podwójny seans w cenie 28 zł (ulgowy: 24 zł).

Możliwość zakupu biletów na pojedyncze seanse w regularnej cenie 17 zł (ulgowy: 15 zł).

Zakup biletów: https://tiny.pl/wgft9

 

Ilustracja: kadr z filmu Świtezianka, reż. J. Bui Ngoc