Wydarzenia
Różyczka | Przeszłość jest dziś
08
Czerwiec
2018
Pokazy filmowe Dorośli

Różyczka | Przeszłość jest dziś

Pokaz odbywa się w ramach cyklu: Przeszłość jest dziś.

Program

Różyczka, reż. Janusz Kidawa-Błoński, 2010, 118 minut

Film Kidawy-Błońskiego jest spojrzeniem na Polskę końca lat 60. z atmosferą schyłku towarzyszącą końcowi rządów Władysława Gomułki, wewnątrzpartyjnymi rozgrywkami o władzę, których rezultatem były studenckie protesty Marca 1968 i tragiczna emigracja kilkunastu tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego, wyklętych przez aparat państwowy i wyrzuconych z Polski z „dokumentem podróży” w jedną stronę. Tytułową Różyczkę, która z nieświadomej dziewczyny zmienia się na oczach widza w kobietę odkrywającą brutalną rzeczywistość, zagrała Magdalena Boczarska, nagrodzona za tę kreację na festiwalu w Gdyni, a partnerowali jej wybitny Andrzej Seweryn w roli profesora i Robert Więckiewicz w roli esbeka Romana.

Spotkanie

Po projekcji zapraszamy na dyskusję z udziałem dr Karola Jachymka i prof. Barbary Głębickiej-Gizy.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18.30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.