Wydarzenia
„Rycerz”, reż. L. Majewski | Czerwiec z reżyserem Lechem Majewskim
28
Maj
2023
Pokazy filmowe

„Rycerz”, reż. L. Majewski | Czerwiec z reżyserem Lechem Majewskim

Bezpłatne wejście

W weekend 2728 maja w siedzibie FINA przy Wałbrzyskiej 3/5 odbędą się bezpłatne warsztaty twórcze z Lechem Majewskim Odwaga wyrażania… skierowane do początkujących filmowców i studentów zainteresowanych sztuką filmową. W niedzielę po zajęciach w Sali Ziemi Obiecana zostanie zaprezentowany pełnometrażowy debiut reżysera.

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić formularz zamieszczony na końcu tego artykułu.

Rycerz, reż. Lech Majewski, 81 min, 1980, Polska

W małym średniowiecznym królestwie toczą się wojny, panuje nędza, chaos i marazm moralny. Stary Król oszukiwany jest przez swoich poddanych, którym odpowiada taki stan rzeczy. Buntuje się tylko młody Rycerz. Słysząc legendę mówiącą, że upadek królestwa nastąpił po porwaniu i zatopieniu w morzu złotostrunnej harfy, Rycerz postanawia ją odzyskać. Opuszcza królestwo i wyrusza w poszukiwaniu instrumentu, którego dźwięk daje ludziom poczucie harmonii i szczęścia. W pełnej niebezpieczeństw wędrówce, która przeradza się w podróż w głąb samego siebie, Rycerz poznaje Dobro, Zło, Chciwość, Zakłamanie, Rozsądek i Łaskę. Nie znajduje cudownego instrumentu, lecz, dzięki podróży, słyszy w sobie jego muzykę.

Będąc hołdem dla średniowiecznych iluminacji oraz malarstwa quattrocenta, film osiąga niezwykłą kondensację formalną. Debiut filmowy Lecha Majewskiego, a także Piotra Machalicy, Piotra Skargi, Jana Frycza i Andrzeja Hudziaka. Podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, Rycerz został zauważony przez brytyjskiego recenzenta Timesa, co dało początek zagranicznej karierze reżysera.

Wstęp

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność wejścia, należy wypełnić poniższy formularz.