Wydarzenia
„Sekrety i kłamstwa”, reż. M. Leigh | Klub filmowy {OD-JAZD}
20
Czerwiec
2022
Pokazy filmowe Spotkania

„Sekrety i kłamstwa”, reż. M. Leigh | Klub filmowy {OD-JAZD}

Zapraszamy na kolejne spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}. Pokaz filmu Mike’a Leigh Sekrety i kłamstwa poprzedzony będzie krótką prelekcją. Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem socjolożki i historyczki Katarzyny Czajki-Kominiarczuk.

Sekrety i kłamstwa, reż. Mike Leigh, 142 min, 1996, Wielka Brytania

Tego świata nie oglądamy z zewnątrz, ale wchodzimy do środka i stajemy się jego częścią. Mistrz realizmu psychologicznego i społecznego Mike Leigh z czułością pochyla się nad naszą słabością i siłą w swoim chyba najlepszym filmie.

Cynthia pracuje w fabryce opakowań we wschodnim Londynie. Praca pozwala jej opłacić czynsz obskurnego mieszkania, które wynajmuje razem z dorosłą już córką Roxanne. Mimo trudności Cynthia stara się utrzymywać kontakt z ukochanym bratem, który jakiś czas temu odsunął się od niej bez wyjaśnienia. Pewnego dnia odbiera niespodziewany telefon od nieznajomej, która twierdzi, że jest jej córką, oddaną wiele lat temu do adopcji. Spotkanie obu kobiet spowoduje nieodwracalne zmiany w ich otoczeniu, a Cynthia będzie musiała rozliczyć się z konsekwencjami wydarzeń, o których dawno temu postanowiła zapomnieć.

Sekrety i kłamstwa to film przez wielu określany dziś mianem arcydzieła. Najgłębszy, najbardziej delikatny i wnikliwy portret rodzinnych relacji autorstwa mistrza brytyjskiego kina psychologicznego. Nagrodzone Złotą Palmą za najlepszy film oraz dla najlepszej aktorki Brendy Blenthyn, zadziwiające poziomem realizmu przejmujące studium konsekwencji życia w zakłamaniu oraz prawdy, która oczyszcza.

Dyskusja po filmie

Mike Leigh – niekwestionowany mistrz psychologicznej prawdy czy przeceniony twórca telenoweli?
Na czym polegają metody jego pracy z aktorami?
Jak uzyskuje się efekt realizmu w kinie?
Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z naszą klubową ekspertką Katarzyną Czajką-Kominiarczuk. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu, nawet (a może szczególnie) tymi najbardziej odjechanymi. O czym według Was są Sekrety i kłamstwa? Chcemy poznać Waszą opinię!

O cyklu

Klub Filmowy {OD–JAZD} to kinofilskie poszukiwania skarbów i wyjątkowa szansa spotkania oraz dyskusji z wybitnymi znawcami kina, którzy przedstawią autorskie interpretacje swych ukochanych filmów. To cykl 20 spotkań, na które składają się prelekcje ekspertów, projekcje dzieł filmowych oraz dyskusja z uczestnikami. Celem klubu {OD–JAZD} jest rozbudzanie filmowej pasji i krytycznego myślenia o kinie, odkrywanie jego fascynującej historii, zachęta i nauka samodzielnej analizy filmów i własnych, nawet tych najbardziej od-jechanych interpretacji.
Współorganizatorem cyklu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

 

Ilustracja: kadr z filmu Sekrety i kłamstwa, reż. M. Leigh