Wydarzenia
„Sin City – Miasto grzechu”, reż. R. Rodriguez, F. Miller, Q. Tarantino | Z archiwum popkultury
17
Czerwiec
2023
Pokazy filmowe

„Sin City – Miasto grzechu”, reż. R. Rodriguez, F. Miller, Q. Tarantino | Z archiwum popkultury

Sin City – Miasto grzechu, reż. Robert, Rodriguez, Frank Miller, Quentin Tarantin, 123 min, 2005, USA

Sin City to ekranizacja słynnego komiksu Franka Millera. Akcja rozgrywa się w mrocznym mieście, pełnym bezwzględnych przestępców, prostytutek i samozwańczych obrońców prawa. Zbieranina nieprawdopodobnych i działających trochę wbrew sobie bohaterów, którzy mimo wszystko próbują żyć w tym zdeprawowanym mieście. Niewiarygodne historie, pełne napięcia i zaskakujących zwrotów akcji, są tematem filmu wyreżyserowanego przez Millera i Rodrigueza, z gościnnym udziałem Quentina Tarantino. Są to jedyne w swoim rodzaju „miejskie opowieści” o szumowinach, bohaterach i oszustach ujęte w trzy odrębne nowele. „Sin City” przy zachowaniu szkicowego sposobu przedstawiania, ożywa dzięki grze światła i cienia, znakomitemu aktorstwu i nowatorskim efektom wizualnym.

O cyklu Z archiwum popkultury

Kochamy mistrzów europejskich i kino klasyczne, ale czym byłoby kino bez popkultury?

Choć na co dzień jesteśmy kinem bez popcornu i pozostajemy wierni bardziej wymagającemu repertuarowi, czasem lubimy rozsmakować się w innych rejonach kina. Tym razem wyjątek robimy dla filmów popkulturowych. W najnowszym cyklu Z archiwum popkultury co miesiąc będziemy prezentować wybrane filmowe klasyki – filmy w wielu wypadkach kultowe, będące przedmiotem nieskończonych intertekstualnych odniesień i znajdujące się na listach wielu kinomanów. Skoncentrujemy się zwłaszcza na przebojach z lat 70. i 80. Postaramy się zaspokoić widzów wybrednych i spragnionych mocnych wrażeń. Bo wierzymy, że dobre kino to mieszanka sztuki i dobrej rozrywki, a granice między kinem artystycznym i popularnym są bardzo płynne.

W najnowszym cyklu przyjrzymy się przełomowym produkcjom, które tworzyły amerykańską popkulturę w kinie, kreowały trendy, zmieniały kierunki konkretnych gatunków filmowych, a nawet wpływały powstawanie nowych. Stworzymy widzom niepowtarzalną okazję zobaczenia na dużym ekranie dzieł takich jak Szczęki, Blues Brothers, Terminator, czy Candyman – w dodatku ze starych, archiwalnych kopii 35 mm. Odciśnięty na taśmach filmowych znak czasu stworzy unikatową atmosferę nostalgicznej podróży w przeszłość, w którą wspólnie się udamy.