Wydarzenia
„Siódma pieczęć”, reż. I. Bergman | Klub filmowy {OD–JAZD}
06
Marzec
2023
Pokazy filmowe Spotkania Wykłady

„Siódma pieczęć”, reż. I. Bergman | Klub filmowy {OD–JAZD}

Zapraszamy na kolejne spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}. Pokaz filmu Siódma pieczęć Ingmara Bergmana poprzedzony będzie krótką prelekcją. Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem krytyka filmowego Lesława Czaplińskiego.

Siódma pieczęć, reż. Ingmar Bergman, 96 min, 1957, Szwecja

Średniowiecze. Powracający z wyprawy krzyżowej rycerz wraz ze swoim giermkiem przemierza świat. Na swej drodze spotykają Śmierć. Chcąc odwlec wykonanie ostatecznego wyroku, rycerz rozpoczyna szachową rozgrywkę, w której stawką jest jego własne życie.

Egzystencjalny moralitet o poszukiwaniu sensu życia, nasycony bogactwem symboli i toposów, które na zawsze wpisały się w historię światowego kina. Stworzony przez Bergmana obraz średniowiecznego świata staje się punktem wyjścia dla refleksji i pytań o sprawy fundamentalne, których uniwersalizm i waga nie poddają się upływowi czasu.

Dyskusja po filmie

Czy po 66 latach od premiery, przemieleni przez współczesne narracje, style i mody, nadal jesteśmy w stanie zrozumieć, o czym jest ten film?

Jakie średniowieczne toposy odnaleźć możemy w filmie?

Czy Siódma pieczęć to bergmanowskie opus magnum?

Na te oraz wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z ekspertem naszego klubu, krytykiem filmowym i historykiem, Lesławem Czaplińskim. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której to Wy będziecie mogli zadawać pytania lub dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu. O czym według Was jest Siódma pieczęć? Chcemy poznać Waszą opinię!

 

Prowadzący

 

Lesław Czapliński – historyk idei, krytyk muzyczny, teatralny i filmowy, eseista i publicysta. Tłumacz literatury francuskiej i włoskiej. Autor licznych tekstów z zakresu korespondencji sztuk, mitów tradycyjnej kultury, związków między sferą obrzędową i widowiskową, a także systemami religijnymi i współczesnymi ideologiami oraz ich oddziaływaniem perswazyjnym na gruncie języka i mediów. Autor książek: Pasoliniego kino śmierci (1992), Sarkis Paradżanian (1998), W kręgu operowych mitów (2003). Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, juror FIPRESCI. Mieszka w Krakowie. Bliskie jest mu kino autorskie, wyrażające osobowość twórcy, a zarazem przywiązujące duże znaczenie do strony formalnej, oryginalności stylistycznej, dzięki czemu nie jest tylko zapisem ulotnej teraźniejszości, ale pozwala oprzeć się niszczącemu upływowi czasu.

Wstęp

Bilety w cenie 5 złotych do nabycia w kasie i na stronie Kina U–Jazdowski.

O cyklu

Klub filmowy {OD–JAZD} to autorski edukacyjno-kinofilski projekt, który już po raz drugi zabiera swych członków w wielką podróż przez niezwykły świat kina. Najwybitniejsze i najgłośniejsze dzieła w historii kinematografii – ale i te bardziej ukryte filmowe skarby – wspólnie w uczestnikami odkrywamy w trwającym dziewięć miesięcy cyklu spotkań.

Tematyczne oraz gatunkowe zróżnicowanie programu umożliwia zapoznanie się z całym kalejdoskopem filmowych zjawisk, tendencji i postaci, dzięki czemu projekt zaraża miłością do kina oraz zachwyca jego bogactwem i różnorodnością.

W filmowe podróże uczestnicy zabierani są przez doświadczonych ekspertów i ekspertki, którzy podczas krótkich prelekcji wprowadzają odbiorców w niezbędne konteksty i wyposażają w narzędzia ułatwiającego odbiór dzieł filmowych.

Współorganizatorem klubu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Więcej informacji o drugiej edycji cyklu na stronie Kina U–Jazdowski.

 

Ilustracja: kadr z filmu Siódma pieczęć, reż. I. Bergman