W latach 30. Niemcy byli jedną z największych kinematograficznch potęg mającą wpływ na niemal cały europejski rynek filmowy. W 1933 wkrótce po dojściu Hitlera do władzy Polska i Czechosłowacja weszły w koprodukcję i wspólnie wyprodukowały komedię „12 krzeseł” na podstawie rosyjskiej powieści pod tym samym tytułem.
Nie brakowało głosów, że film ten został wyprodukowany na złość hitlerowcom przez najbardziej słowiańskie kraje. Tak czy inaczej powstała zwariowana komedia, pełna polsko-czeskich nieporozumień, a sceny plenerowe nakręcone zostały m.in. w Warszawie i Gdyni. Pokazowi „12 krzeseł” będą towarzyszyły dwa reportaże ukazujące te miasta w latach 30.
Program
Prelekcję przed filmami wygłosi filmograf FINA Michał Pieńkowski.
Zwiedzamy Gdynię, Polska, 1936, 12 min.
Zrealizowany przez Polską Agencję Telegraficzną reportaż ukazujący budowę i funkcjonowanie nowoczesnego portu towarowego w Gdyni oraz jego zaplecza. Jest to typowy przykład filmu propagandowego drugiej połowy lat 30. XX w., ukazującego szybki rozwój młodego państwa i jego rosnącej potęgi gospodarczej. Film został zdigitalizowany w oparciu o kopię sprowadzoną w 1980 roku ze Związku Radzieckiego.
Z wędrówek po Warszawie, reż. Antoni Nowosielski, Stanisław Rogowicz, Polska, 1932, 7 min.
Film „Z wędrówek po Warszawie”, znany także pod tytułem „Obrazki z życia codziennego Warszawy”, to nostalgiczna podróż w czasie do stolicy początku lat 30. ubiegłego wieku. Na taśmie filmowej uchwycono dzień targowy na najpopularniejszym z warszawskich bazarów a także zanikające typy miejskie: węglarzy, kominiarzy, ostrzycieli noży, pucybutów czy podwórzowych grajków. Film został zrekonstruowany z wykorzystaniem niekompletnej kopii pokazowej oraz pozbawionych dźwięku materiałów roboczych, zawierających brakujący początek napisów czołowych.
Dwanaście krzeseł, reż. Michał Waszyński, Martin Frič, Polska, 1933, 71 min.
Ferdynand Šuplátko, fryzjer z Pragi, przyjeżdża do Warszawy by odziedziczyć spadek. Na miejscu zastaje jedynie dwanaście krzeseł. Wściekły sprzedaje krzesła do antykwariatu. Wkrótce z listu zostawionego przez zmarłą ciotkę dowiaduje się, że w jednym z krzeseł ukryła przeznaczone dla niego sto tysięcy dolarów.
„Dwanaście krzeseł” to koprodukcja polsko-czechosłowacka z udziałem wspaniałych komików: Vlasty Buriana, Adolfa Dymszy i Zuli Pogorzelskiej. Dużą atrakcją jest ilustracja muzyczna skomponowana przez Władysława Dana w aranżacji Iwo Wesby’ego, a pochodząca z filmu piosenka „Może kiedyś innym razem” do dziś znajduje kolejnych wykonawców. W 2022 roku film został zrekonstruowany w oparciu o dwie niekompletne kopie: polską i czeską.
Wstęp
Wstęp bezpłatny. Wejściówki do odbioru w kasie kina.
O cyklu Film z historią
Cykl poświęcony jest polskim filmom przedwojennym zdigitalizowanym przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Patronat
Ilustracja: kadr z filmu Dwanaście krzeseł