Wydarzenia
Śmierć prezydenta | Przeszłość jest dziś
10
Listopad
2017
Pokazy filmowe Dorośli

Śmierć prezydenta | Przeszłość jest dziś

Pokaz odbywa się w ramach cyklu: Przeszłość jest dziś

Program

Śmierć prezydenta, reż. Jerzy Kawalerowicz, 1977, 137 minut

Śmierć prezydenta jest wierną i pieczołowicie udokumentowaną przez reżysera i scenarzystę, cenionego krytyka Bolesława Michałka, rekonstrukcją wydarzeń z grudnia 1922 roku, które doprowadziły do tragicznej śmierci pierwszego prezydenta II Rzeczpospolitej Gabriela Narutowicza. Film nie tylko przedstawia punkt widzenia każdej ze stron dramatu – stanowi również panoramę Polski lat dwudziestych XX wieku, uniesionej radością z niedawnego odzyskania niepodległości, ale też pogrążającej się w politycznych sporach, które doprowadzą do fanatycznego zabójstwa. Obraz nagrodzony w 1978 roku Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie powstał w stylistyce dokumentu, stanowi jednak przykład misternej konstrukcji fabularnej i realizacyjnego rozmachu.

Spotkanie

Po seansie odbędzie się spotkanie z filozofem kultury i psychoterapeutą, prof. Andrzejem Lederem, oraz z krytykiem filmowym Jackiem Szczerbą. Poprowadzi je Łukasz Maciejewski.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.