Wydarzenia
Solidarni z Ukrainą [18–19 marca]
18
Marzec
2022
Muzyka na żywo Pokazy filmowe Spotkania

Solidarni z Ukrainą [18–19 marca]

Bezpłatne wejście

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na serię wydarzeń Solidarni z Ukrainą, podczas których odbędą się zbiórki pieniędzy na rzecz Ukrainy. W piątek 18 marca w siedzibie FINA przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5 odbędzie się pokaz filmu Atlantyda oraz towarzysząca mu debata. W sobotę 19 marca w Iluzjonie wystąpi polsko-ukraiński zespół Dagadana, który wykona kilka utworów z Natalią Niemen, m.in. jeden ze sztandarowych utworów w twórczości Czesława Niemena pt.  Dziwny jest ten świat, stanowiący wyjątkowy manifest wobec wojny w Ukrainie. W drugiej części koncertu usłyszymy zespół Apteka. Koncert jest zapowiedzią cyklicznego wsparcia, jakiego FINA udzieli artystom z Ukrainy przebywającym na terenie Polski, którzy jako wolontariusze na granicy polsko-ukraińskiej pomagają swoim rodakom.

Na streaming koncertu zapraszamy na Ninateka.pl.

 

Podczas wydarzenia organizacja charytatywna Polski Czerwony Krzyż prowadzić będzie zbiórkę, z której środki zostaną przeznaczone na pomoc dla Ukrainy.

 

18 marca (piątek), miejsce: FINA Wałbrzyska 3/5, sala Ziemia Obiecana

godz. 18.00 debata Obrazy Wojny


Larysa Yefymenko
, dyrektorka Festiwalu Filmowego KinoLitopis w Kijowie

Valentyn Vasyanovych, reżyser filmu Atlantyda (online)

Tomasz Piechal, redaktor naczelny TVP Dokument

dr Mateusz Werner, Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego

Magdalena Piejko (prowadząca), Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

 

godz. 19.00 pokaz filmu Atlantyda, reż. Valentyn Vasyanovych, 104 min., 2019, Ukraina

 

Wschodnia Ukraina 2025, rok po zakończeniu wojny z Rosją. Były żołnierz próbuje sobie poradzić z wojenną traumą. Powrót do cywilnego życia wydaje się jednak zadaniem ponad siły. Po zamknięciu stalowni, w której pracował, przyłącza się do organizacji zajmującej się ekshumacją, identyfikacją i pochówkiem ciał żołnierzy z  obu stron frontu. Wolontariuszka, której towarzyszy, powoli staje się jego łącznikiem z utraconym człowieczeństwem. W zimnych, ascetycznych, utrzymanych w brudnych żółciach i szarościach kadrach Vasyanovych (reżyser i operator filmu) buduje wizję rzeczywistości postapokaliptycznej i jednocześnie boleśnie rozpoznawalnej. Świat, przez który przetoczyła się wojna, to skażona, wymarła zona, ziemia niezdatna do życia. Jej puste trwanie zamknięte jest w długich, zwykle statycznych ujęciach bezlitośnie portretujących zniszczony krajobraz i wyludnione przestrzenie. Vasyanovych daje jednak swoim bohaterom szansę – w tej martwocie i  pustce jest miejsce na ludzką więź. Atlantyda to historia jednocześnie przerażająca i magnetycznie przyciągająca – opowieść o bezsensie wojny i trudach układania tożsamości w „świecie po końcu świata”, ale  też o nadziei i sile ludzkich relacji.

 

19 marca (sobota), miejsce: Kino Iluzjon

godz. 19.00 koncert Solidarni z Ukrainą: Natalia Niemen, Dagadana, Apteka

 

Podczas wydarzenia organizacja charytatywna Polski Czerwony Krzyż prowadzić będzie zbiórkę, z której środki zostaną przeznaczone na pomoc dla Ukrainy.

 

Na streaming koncertu zapraszamy na Ninateka.pl.

 

Natalia Niemen

Wokalistka, altowiolistka, kompozytorka, autorka tekstów, poetka, malarka, rysowniczka, rzeźbiarka. 24 stycznia ukazał się singiel  Zaplątana – pierwszy w pełni  autorski utwór artystki zapowiadający płytę, która pojawi się w 2023 roku.

 

Dagadana

Od 2008 znakomicie łączy elementy polskiej i ukraińskiej kultury za pomocą jazzu, elektroniki i world music. Poszukując muzycznych inspiracji w tradycjach i językach słowiańszczyzny, artyści zauważają wiele zaskakujących podobieństw, ale także i różnic, które wpływają na odrębność kultur i ich wyjątkowość. Piosenki Dagadany zacierają granice i budują mosty w między tymi narodami.

Ostatnia płyta zespołu, Meridian 68, ukazała się w 2016 roku. Znalazły się na niej tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z  Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem North Lab.

 

Apteka

Apteka to trans, psychodelia, rock, niesamowita energia i żywiołowość – o czym najlepiej przekonać się w  czasie występów na żywo.

Zespół powstał w 1986 roku w Trójmieście, z inicjatywy byłego muzyka grupy Pancerne Rowery, Jędrzeja Kodyma Kodymowskiego i Macieja Błaszaka. Choć początkowo zespół miał charakter przewrotnego eksperymentu, alternatywnym sposobem spędzania czasu kumpli z liceum, Apteka wyrosła ponad swoje założenia stając się zespołem legendarnym.

Pomimo wielu metamorfoz, zmian personalnych, zespół wydał kilka krążków (Synteza, AAA…, Big Noise, Narkotyki, Live’92, Urojone całe miasto, Menda, Spirala) i ma w swoim dorobku setki koncertów, nagrody i  wyróżnienia prestiżowych periodyków muzycznych. Apteka od lat zajmuje czołowe miejsce na polskim rynku muzycznym.

Wstęp

Wstęp bezpłatny na debatę i pokaz filmu.

Bezpłatne wejściówki na koncert do odbioru w kasie kina Iluzjon od 15 marca.

Kasa kina czynna w godzinach 14.00–21.00