Wydarzenia
Spotkania | Teraz–wtedy
19
Maj
2021
Pokazy filmowe Spotkania

Spotkania | Teraz–wtedy

Bezpłatne wejście

Zapraszamy na kolejny internetowy wieczór z polskim dokumentem w ramach cyklu Teraz-wtedy online. Tym razem przyświeca nam temat wyjątkowych – międzynarodowych, międzypokoleniowych i miedzyklasowych spotkań. Jeden na jeden. Zobaczymy 19|91 w reż. Emilii Śniegoskiej oraz Gościa w reż. Sebastiana Webera.

Po projekcji w Ninatece zapraszamy na spotkanie z reżyserami na żywo na FB FINA Wałbrzyska 3/5. Potem wrócimy do Ninateki, aby zobaczyć film Wół w reż. Józefa Cyrusa.

Pokazy odbywają się w ramach cyklu Teraz–wtedy. Polska Szkoła Dokumentu.

Program

19:00 TERAZ – Ninateka


19|91
, reż. Emilia Śniegoska, 2019, 25 minut

Tajemnicze cyfry z tytułu filmu to lata życia dwóch bohaterek – 19-letniej Niemki i 91-letniej Polki. Kobiety spotkały się w ramach akcji polsko-niemieckiego pojednania. Jette jest wolontariuszką tej organizacji, dzięki czemu mogła spędzić rok w Warszawie i odwiedzać staruszkę, która przeżyła Auschwitz. Pani Zofia przy każdej nadarzającej się okazji powraca we wspomnieniach do traumy wojny i obozu koncentracyjnego. Ale spotkanie z młodą Niemką nie ma w pierwszej kolejności leczyć ran i naprostowywać relacji polsko-niemieckich, lecz pomagać kobiecie w jej codzienności, naznaczonej przede wszystkim samotnością. Pani Zofia chętnie wspomina Jasia – swojego męża, który zmarł ponad dwadzieścia lat temu. Jette natomiast wciąż przeżywa śmierć ojca, który odszedł, gdy dziewczyna skończyła szesnaście lat. Mimo różnicy wieku kobiety potrafią zawiązać wspólnotę pogrążonych w żałobie i dzięki temu lepiej się zrozumieć.


Gość
, reż. Sebastian Weber, 2018, 30 minut

Życie polskiego rolnika Wojtka i jego najbliższych sąsiadów pokazane oczami młodego szwajcarskiego reżysera Sebastiana. Wojtek od dziecka ciężko pracuje na roli, nie tracąc przy tym radości życia, ciepła i humoru. Jego wielki dom jest zawsze otwarty dla gości spragnionych towarzystwa i przyjaciół szukających pomocy. Tu schronienie znajduje Paweł, uzależniony od alkoholu, który nie miał gdzie się podziać. Wojtek próbuje się nim zaopiekować. Czy podoła wyzwaniu?

 

20:00 ROZMOWA Z EMILIĄ ŚNIEGOSKĄ I SEBASTIANEM WEBEREM – FB Wałbrzyska 3/5 – streaming na żywo

Spotkanie z reżyserami filmów 19|91 i Gość, Emilią Śniegoską oraz Sebastianem Weberem, poprowadzi Kaja Klimek. Gorąco zachęcamy do udziału w rozmowie poprzez zadawanie pytań w komentarzach!


20:45 WTEDY
Ninateka


Wół
, reż. Józef Cyrus, 1977, 21 minut

„Mnie jest tak i dobrze” mówi główny bohater dokumentu Józefa Cyrusa – samotny, starzejący się rolnik, który bez narzekania znosi codzienne niewygody i prowadzi tradycyjne wiejskie gospodarstwo. „(…) Rola nie może stać, trzeba ciągle pracować” – tłumaczy. Kamera towarzyszy wysiłkom głównego bohatera, który – choć końca dobiegają lata 70. XX wieku – nie dysponuje żadnymi maszynami rolniczymi i pracuje niczym dziewiętnastowieczni chłopi. Jego jedynym pomocnikiem i wiernym towarzyszem jest tytułowy wół. Stopniowo, w kolejnych ujęciach poznajemy światopogląd bohatera. Jest to świadectwo człowieka z innej epoki, który odmawia nawet spania na materacu, bo „na słomie się urodził i na słomie dożyje”.

 

Ilustracja: kadr z filmu 19|91, reż. Emilia Śniegoska