Wydarzenia
Spotkanie z aktorem teatralnym i filmowym | Zawody filmowe #7 | Młodzieżowy Klub Filmowy
05
Kwiecień
2022
Pokazy filmowe Spotkania Grupy zorganizowane Młodzież

Spotkanie z aktorem teatralnym i filmowym | Zawody filmowe #7 | Młodzieżowy Klub Filmowy

Bezpłatne wejście

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz reżyser i operator filmowy Arkadiusz Gołębiewski zapraszają na kolejne dwa spotkania w kwietniu. Pierwsze spotkanie odbędzie się 5 kwietnia z Lechem Mackiewiczem – znanym aktorem teatralnym i filmowym.

Drugie spotkanie odbędzie się 26 kwietnia. Jego gościem będzie Hieronim Januszyk, który zajmuje się animacją filmową.

Gość spotkania

Lech Mackiewicz – aktor teatralny i filmowy. Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego PWST (obecnie AST) Kraków z 1983 roku. Pracował m. in. w Teatrze im. Jaracza w Łodzi i Teatrze Dramatycznym w Warszawie. W stanie wojennym aresztowano go za działalność w NZS. W 1985r. wyemigrował do Australii. Tam założył własny teatr Auto Da Fe, którego spektakle wędrowały po wielu międzynarodowych festiwalach. W Australii na scenie i przed kamerami grał m.in. z Cate Blanchett, Richardem Roxbourghiem, Essie Davies, Maxem Cullenem i Geoffrey Rushem.  Pracował w filmie i w teatrze m.in. w Japonii (z Tadashi Suzuki), Niemczech , Korei Południowej czy we Włoszech. Występował w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, ale współpracował też z Teatrem Nowym w Zabrzu, Teatrem Węgierki w Białymstoku, Teatrem Żydowskim w Warszawie. Od 2016r. współpracuje z Teatrem Lubuskim w Zielonej Górze. Znany jest także z roli w znanych produkcjach filmowych np. Pianista, Warszawa, Żeby nie było śladów, czy serialach tj. Prokurator, Pajęczyna i Nieobecni. Obecnie można go także oglądDarać w hollywoodzkiej produkcji  Znajdę Cię (I’ll Find You).

W czasie spotkania zostanie zaprezentowany film Warszawa w reżyserii Dariusza Gajewskiego.

Warszawa, reż. Dariusz Gajewski, 104 min., 2003, Polska

Polski film fabularny i zdobywca Złotych Lwów Grand Prix na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w roku 2003. Film opowiada na tle Warszawy o losach i problemach kilku osób, które pewnego zimowego dnia pojawiają się w tym mieście. Uwikłani ludzie starają sobie poradzić ze swoimi życiem: Klara – chce zacząć tu nowe życie ze swoim ukochanym, Paweł – szuka pracy i mieszkania, Wiktoria – zostaje wciągnięta przez nieznajomego mężczyznę w podejrzane interesy, ojciec – szuka swojej córki, o której słuch zaginął, Misio – jeździ ulicami miasta wyglądając dziewczyny, która go rzuciła.

Ważne informacje

Szkoły zapraszamy do zapisów pod adresem: zawody.filmowe@fina.gov.pl. Na zgłoszenia grup szkolnych (zgłasza nauczyciel) czekamy do 4 kwietnia.

Kiedy: 5 kwietnia, godz. 11.30

Gdzie: Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a

Więcej informacji i zapisy (zgłasza nauczyciel): zawody.filmowe@fina.gov.pl

O cyklu

Spotkania mają charakter cykliczny i odbywają się dwa razy w miesiącu. Podczas 2,5- godzinnych zajęć młodzież będzie mogła spotkać się i porozmawiać z wybitnym przedstawicielem jednego z filmowych zawodów, takich jak: reżyser, scenograf, aktor, montażysta czy kaskader. Spotkaniom będą towarzyszyły rozbudzające zainteresowanie kinematografią pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. Przybliżą historię polskiego kina i wybitne postaci, tworzące najpopularniejsze polskie filmy. Pokazy będą punktem wyjścia do twórczej dyskusji pomiędzy młodzieżą, a zaproszonymi gośćmi, którzy postarają się odpowiedzieć na pytanie jak połączyć wyobraźnię z wymarzonym zawodem oraz jak przekuć talent w zawodową realizację swojej pasji.

Prowadzący

Arkadiusz Gołębiewski – reżyser, operator filmowy, producent, twórca Festiwalu Filmowego NNW, autor wielu projektów edukacyjno-filmowych skierowanych do młodzieży m.in. Nakręć dziadka komórką, #Młodzi dla Historii czy Młodzieżowej Akademii Filmowej.

 

Na zdjęciu: Lech Mackiewicz, fot. Sławomir Burzyński, CC BY-SA 3.0