Wydarzenia
Spotkanie z Allanem Starskim | Pokaz filmu „Hallo szpicbródka” | Tydzień z Ludwikiem Starskim
26
Maj
2023
Pokazy filmowe Spotkania

Spotkanie z Allanem Starskim | Pokaz filmu „Hallo szpicbródka” | Tydzień z Ludwikiem Starskim

Zapraszamy na spotkanie z wybitnym scenografem Allanem Starskim, a po nim na seans filmu Halo szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy.

Program

Pełna informacja o biletach na to wydarzenie znajduje się na stronie Kina Iluzjon.

 

GODZ. 19.00, SPOTKANIE 

Przed seansem odbędzie się spotkanie z Allanem Starskim, synem Ludwika Starskiego.

Allan Starski – wybitny scenograf filmowy i teatralny. Ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współpracował z najwybitniejszymi twórcami polskiego kina, m.in. z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim, Januszem Zaorskim, Agnieszką Holland i Romanem Polańskim. W 1979 razem z Marią Osiecką-Kuminek zdobył Brązowe Lwy Gdańskie za scenografię do Panien z Wilka. W 2003 został wraz z Ewą Braun uhonorowany Oscarem za scenografię do Listy Schindlera. Zdobył również trzy Orły za scenografię do Pana Tadeusza, Pianisty i Pokłosia. Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej. W 2013 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a rok później otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

GODZ. 20. 00 HALLO SZPICBRÓDKA, CZYLI OSTATNI WYSTĘP KRÓLA KASIARZY, REŻ. JANUSZ RZESZEWSKI, MIECZYSŁAW JAHODA, 94 MIN, 1978, POLSKA

Zrealizowany z werwą film muzyczny jest opowieścią o tytułowym królu kasiarzy, który wykupuje teatrzyk rewiowy „Czerwony Młyn”, by z jego piwnic podkopać się do sąsiedniego banku, a w efekcie zakochuje się w teatrze i jego młodej gwiazdce. Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy to pierwszy polski powojenny musical rewiowy. Zrealizowali go, debiutujący w roli reżyserów filmowych, Janusz Rzeszewski – twórca telewizyjnych programów rozrywkowych i Mieczysław Jahoda – znany operator filmowy.

Scenariusz wodewilu napisał Ludwik Starski, związany przed wojną z legendarnymi teatrzykami „Qui pro Quo” i „Czerwony kot”, autor tekstów piosenek i scenariuszy do popularnych komedii filmowych.

 

Ilustracja: kadr z filmu Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy, reż. Janusz Rzeszewski, Mieczysław Jahoda, źródło: Fototeka FINA