Wydarzenia
Spotkanie z Paulem Levinsonem | Koniec / Początek. Świat wielkiej zmiany #2
14
Marzec
2023
Pokazy filmowe Spotkania

Spotkanie z Paulem Levinsonem | Koniec / Początek. Świat wielkiej zmiany #2

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Koniec_Początek. Świat wielkiej zmiany, które odbędzie się w kinie Iluzjon 14 marca o godzinie 18:00.

Gośćmi najbliższego spotkania będą: medioznawca prof. Paul Levinson, z którym połączymy się online, dr Grzegorz Lewicki, ekspert ds. nowych technologii i filozof. Spotkanie poprowadzi prof. Andrzej Zybertowicz. Bezpośrednio przed rozpoczęciem debaty, odbędzie się pokaz filmu Sieć reż. Sidney’a Lumeta z roku 1976, która będzie wprowadzeniem do tematu debaty.

Program

Godz. 18.00 Sieć, reż. Sidney Lumet, 1976, USA

 

Kiedy pracujący od wielu lat w serwisie informacyjnym prezenter Howard Beale zostaje zwolniony, przeżywa silne załamanie nerwowe na antenie. Jednak gdy jego wściekłe wyznania powodują wzrost notowań, zostaje znów zatrudniony, jako „szalony prorok telewizji”. Oczywiście gdy tylko przestaje przynosić zyski, trzeba coś z nim zrobić, najlepiej na wizji przed publicznością…

Zabawna, choć nie pozbawiona powagi wizja środowiska wiadomości telewizyjnych. Ten laureat 4 Oskarów to pulsujący od „ekscytującej i prowokującej rozrywki, której nigdy za wiele” („Los Angeles Times”) filmowy majstersztyk z doborową obsadą: Faye Dunaway, William Holden, Peter Finch i Robert Duvall.

 


Godz. 20.15 Debata
Technologia – pan z niewolnika

 

prof. Paul Levinson – związany z Uniwersytetem w Fordham medioznawca, osobowość telewizyjna, autor książek Nowe nowe media, Zaraza świadomości czy Miękkie ostrze.

 

dr Grzegorz Lewicki – ekspert ds. nowych technologii, filozof i publicysta związany z Akademią Sztuki Wojennej oraz Polskim Instytutem Ekonomicznym.

 

Prowadzenie:

prof. Andrzej Zybertowicz – socjolog, analityk, doradca prezydenta i autor książki Cyber kontra real cywilizacja w techno-pigułce.

Wstęp

Wstęp na pokaz filmu kosztuje 15 zł. W przerwie pomiędzy projekcją filmu a debatą, zapraszamy na poczęstunek. Program spotkania przewiduje również czas na zadawanie pytań przez publiczność.

O cyklu Koniec / Początek. Świat wielkiej zmiany

Cykl jest serią spotkań, których celem jest pogłębiona analiza wpływu postępu technologicznego, cyfryzacji i digitalizacji życia na struktury społeczeństwa, procesy demokratyzacji, życie publiczne oraz zjawisko radykalizacji emocji towarzyszących sporom politycznym. W trakcie serii spotkań ze znamienitymi gośćmi, którzy w swojej pracy skupiają się nad
problemami zmian społecznych wynikających z postępu technologicznego
prof. Andrzej Zybertowicz – socjolog, analityk, doradca prezydenta
Andrzeja Dudy i autor książki Cyber kontra real. Cywilizacja w techno-pigułce
prowadzi nas przez meandry zmian dziejących się przed naszymi oczami, które mają bezpośredni wpływ na wszystkie obszary naszego codziennego życia.  Cykl spotkań odbywający się w kinie Iluzjon to wyjątkowa okazja do wzięcia udziału w pogłębionej akademickiej debacie w trakcie której, każdy z widzów odnaleźć będzie mógł odpowiedzi na wiele trudnych pytań.

Celem serii spotkań jest dotarcie i zaktywizowanie do krytycznego myślenia młodych ludzi, studentów  z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce oraz warszawskich licealistów.