Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz reżyser i operator filmowy Arkadiusz Gołębiewski zapraszają 22 lutego na spotkanie z Jarosławem Wróblewskim, autorem książek historycznych, dziennikarzem i członkiem Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” oraz na pokaz filmowy fabularyzowanego dokumentu Kochankowie z lasu.
Spotkania w ramach cyklu Zawody filmowe mają formułę Młodzieżowego Klubu Filmowego, które w konwencji spotkań z rozpoznawalnymi twórcami, przybliżają młodym pasjonatom filmu różnorodny świat zawodów filmowych, również tych mniej popularnych i nieoczywistych.
Gość spotkania
Jarosław Wróblewski – dziennikarz, członek Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”, jest wieloletnim koordynatorem Katyńskiego Marszu Cieni, a także autorem książek historycznych Zośkowiec i Gryf, Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna, czy wydanego niedawno Rotmistrza, barwnej biografii o Witoldzie Pileckim. Podczas spotkania opowie o swoich doświadczeniach na planie filmowym jako aktora/rekonstruktora scen w filmach historycznych, jak i o bohaterach swoich książek. Jednym z projektów filmowych, przy których niezbędne było wsparcie grupy rekonstrukcji historycznej był m.in. film Kochankowie z lasu w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego, który poprowadzi spotkanie z gościem oraz opowie o pracy reżysera na planie filmowym z grupami rekonstrukcyjnymi.
Kochankowie z lasu, reż. Arkadiusz Gołębiewski, 41 min., 2016, Polska
Ten fabularyzowany dokument opowiada historię spotkania dwojga młodych ludzi: młodej licealistki z płockiego liceum Elżbiety Kozaneckiej „Basi” z partyzantem podziemia antykomunistycznego Ludomirem Peczyńskim „Władkiem”, których miłość przypada na okres stalinizmu. Historia „Basi” i „Władka” staje się pretekstem do opowiedzenia innych historii miłosnych młodych osób, którym przyszło rozpoczynać dorosłe życie w trudnych powojennych latach w Polsce. Filmowy przekaz wzmacnia wyjątkowa muzyka, za którą odpowiadają Katy Carr i Grażyna Auguścik.
Dla kogo?
Projekt jest skierowany do młodzieży z ostatnich lat szkoły podstawowej oraz do licealistów. Do wszystkich młodych pasjonatów kina, którzy łączą z filmem swoje przyszłe plany zawodowe.
Ważne informacje
Kiedy: 22 lutego, godz. 11.30, zgłoszenia do 21 lutego
Gdzie: Spotkanie w formie online
Więcej informacji i zapisy (zgłasza nauczyciel): zawody.filmowe@fina.gov.pl
O cyklu
Spotkania mają charakter cykliczny i odbywają się dwa razy w miesiącu. Podczas 2,5- godzinnych zajęć młodzież będzie mogła spotkać się i porozmawiać z wybitnym przedstawicielem jednego z filmowych zawodów, takich jak: reżyser, scenograf, aktor, montażysta czy kaskader. Spotkaniom będą towarzyszyły rozbudzające zainteresowanie kinematografią pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. Przybliżą historię polskiego kina i wybitne postaci, tworzące najpopularniejsze polskie filmy. Pokazy będą punktem wyjścia do twórczej dyskusji pomiędzy młodzieżą, a zaproszonymi gośćmi, którzy postarają się odpowiedzieć na pytanie jak połączyć wyobraźnię z wymarzonym zawodem oraz jak przekuć talent w zawodową realizację swojej pasji.
Prowadzący
Arkadiusz Gołębiewski – reżyser, operator filmowy, producent, twórca Festiwalu Filmowego NNW, autor wielu projektów edukacyjno-filmowych skierowanych do młodzieży m.in. Nakręć dziadka komórką, #Młodzi dla Historii czy Młodzieżowej Akademii Filmowej.
Ilustracja: Katyński Marsz Cieni