Wydarzenia
Spotkanie z reżyserem | Zawody filmowe #6 | Młodzieżowy Klub Filmowy
22
Marzec
2022
Pokazy filmowe Spotkania Grupy zorganizowane Młodzież

Spotkanie z reżyserem | Zawody filmowe #6 | Młodzieżowy Klub Filmowy

Bezpłatne wejście

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz reżyser i operator filmowy Arkadiusz Gołębiewski zapraszają 22 marca na spotkanie z Kazimierzem Tarnasem, reżyserem i scenarzystą w Kinie Iluzjon.

Spotkania w ramach cyklu Zawody filmowe mają formułę Młodzieżowego Klubu Filmowego, które w konwencji spotkań z rozpoznawalnymi twórcami, przybliżają młodym pasjonatom filmu różnorodny świat zawodów filmowych, również tych mniej popularnych i nieoczywistych.

Gość spotkania

Kazimierz Tarnas, reżyser i scenarzysta, znany jako twórca ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego. W swoim dorobku ma takie produkcje jak: Szatan z siódmej klasy, Awantura o Basię, Panna z mokrą głową, Szaleństwa panny Ewy. Odpowiadał też za reżyserię sławnego polskiego serialu kryminalnego 07 zgłoś się, którego bohaterem był porucznik Borewicz.

Szatan z siódmej klasy, reż. Kazimierz Tarnas, 103 min., 2006, Polska

Jest to ekranizacja powieści Kornela Makuszyńskiego w reżyserii gościa spotkania- Kazimierza Tarnasa. Film, którego głównym bohaterem jest Adam Cisowski, bystry uczeń gimnazjum z żyłką detektywistyczną, opowiada o tajemnicy z czasów wojen napoleońskich. Adaś próbuje rozwiązać zagadkę zadłużonej posiadłości i chylącego się ku upadkowi domowi, którą z niezrozumiałych przyczyn chce wykupić tajemniczy Francuz.

Dla kogo?

Projekt jest skierowany do młodzieży z ostatnich lat szkoły podstawowej oraz do licealistów. Do wszystkich młodych pasjonatów kina, którzy łączą z filmem swoje przyszłe plany zawodowe.

Ważne informacje

Szkoły zapraszamy do zapisów pod adresem: zawody.filmowe@fina.gov.pl. Na zgłoszenia grup szkolnych (zgłasza nauczyciel) na pierwsze spotkanie w lutym czekamy do 7 marca 2022 roku, na kolejne do 21 marca br.

Kiedy: 22 marca, godz. 11:30

Gdzie: Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a

Więcej informacji i zapisy (zgłasza nauczyciel): zawody.filmowe@fina.gov.pl

O cyklu

Spotkania mają charakter cykliczny i odbywają się dwa razy w miesiącu. Podczas 2,5- godzinnych zajęć młodzież będzie mogła spotkać się i porozmawiać z wybitnym przedstawicielem jednego z filmowych zawodów, takich jak: reżyser, scenograf, aktor, montażysta czy kaskader. Spotkaniom będą towarzyszyły rozbudzające zainteresowanie kinematografią pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. Przybliżą historię polskiego kina i wybitne postaci, tworzące najpopularniejsze polskie filmy. Pokazy będą punktem wyjścia do twórczej dyskusji pomiędzy młodzieżą, a zaproszonymi gośćmi, którzy postarają się odpowiedzieć na pytanie jak połączyć wyobraźnię z wymarzonym zawodem oraz jak przekuć talent w zawodową realizację swojej pasji.

Prowadzący

Arkadiusz Gołębiewski – reżyser, operator filmowy, producent, twórca Festiwalu Filmowego NNW, autor wielu projektów edukacyjno-filmowych skierowanych do młodzieży m.in. Nakręć dziadka komórką, #Młodzi dla Historii czy Młodzieżowej Akademii Filmowej.

 

Ilustracja: kadr z filmu Szatan z siódmej klasy, reż. K. Tarnas