Wydarzenia
Spotkanie ze scenografem | Zawody filmowe #5 | Młodzieżowy Klub Filmowy
08
Marzec
2022
Pokazy filmowe Spotkania Grupy zorganizowane Młodzież

Spotkanie ze scenografem | Zawody filmowe #5 | Młodzieżowy Klub Filmowy

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz reżyser i operator filmowy Arkadiusz Gołębiewski zapraszają na spotkanie z Małgorzatą Grabowską-Kozerą, scenografem i kostiumografem wielu znanych polskich produkcji.

Spotkania w ramach cyklu „Zawody filmowe” mają formułę Młodzieżowego Klubu Filmowego, które w konwencji spotkań z rozpoznawalnymi twórcami, przybliżają młodym pasjonatom filmu różnorodny świat zawodów filmowych, również tych mniej popularnych i nieoczywistych.

Gość spotkania

Małgorzata Grabowska-Kozera projektuje scenografię i kostiumy dla wielu scen teatralnych, filmów oraz spektakli telewizyjnych, m. in.: ,Chryje z Polską, ,O Beri, beri, ,Kopciuszek, Słoneczni Chłopcy. Dla teatry telewizji zrealizowała projekty: ,Złodziej w sutannie’, ,Prymas w Komańczy w reżyserii Paweł Woldana oraz ,Powidoki i wspomniane wcześniej „Chryje z Polską” M. Wojtyszki. Jako scenograf na stałe współpracuje z Akademią Teatralną w Warszawie gdzie zrealizowała m.in. spektakle: z Wiesławem Komasą – Awantura w Chioggi Goldoni, ,Piękna Lucynda Hemara oraz Zabawa jak nigdy Saroyana. Spektakle Wesele Wyspiańskiego,Opowieści Hollywood’‘ Hamptona Panny z Wilka Iwaszkiewicza we współpracy z Mają Komorowską. Z Janem Englertem zrealizowała spektakl ,W małym dworku’ Witkiewicza. Ostatnio także pracowała przy realizacji serialu Stulecie Winnych jako kostiumograf.

Chryje z Polską, reż. Maciej Wojtyszko, 95 min., 2007, Polska

Podczas spotkania Małgorzata Grabowska-Kozera zaprosi do wspólnego oglądania zrealizowanego spektaklu teatru telewizji pt. Chryje z Polską, gdzie była scenografem. Spektakl opowiada o ważnych epizodach z ostatnich lat życia Wyspiańskiego. Punktem wyjścia jest rozmowa Józefa Piłsudskiego ze Stefanem Żeromskim na temat próby pozyskania wsparcia autora Wesela dla idei Skarbu Narodowego, z którego środki byłyby przeznaczone na uzbrojenie polskich sił zbrojnych. Piłsudski rzeczywiście odwiedził Wyspiańskiego w tej sprawie 1 marca 1905 roku. W rozmowie tych dwóch wielkich postaci z tamtych lat na temat przyszłości Polski pada wiele uwag i myśli, które i dziś wydają się aktualne.

Dla kogo?

Projekt jest skierowany do młodzieży z ostatnich lat szkoły podstawowej oraz do licealistów. Do wszystkich młodych pasjonatów kina, którzy łączą z filmem swoje przyszłe plany zawodowe.

Ważne informacje

Szkoły zapraszamy do zapisów pod adresem: zawody.filmowe@fina.gov.pl. Na zgłoszenia grup szkolnych (zgłasza nauczyciel) na pierwsze spotkanie w lutym czekamy do 7 marca 2022 roku, na kolejne do 21 marca br.

Kiedy: 8 marca, godz. 11:30

Gdzie: Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a

Więcej informacji i zapisy (zgłasza nauczyciel): zawody.filmowe@fina.gov.pl

O cyklu

Spotkania mają charakter cykliczny i odbywają się dwa razy w miesiącu. Podczas 2,5- godzinnych zajęć młodzież będzie mogła spotkać się i porozmawiać z wybitnym przedstawicielem jednego z filmowych zawodów, takich jak: reżyser, scenograf, aktor, montażysta czy kaskader. Spotkaniom będą towarzyszyły rozbudzające zainteresowanie kinematografią pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. Przybliżą historię polskiego kina i wybitne postaci, tworzące najpopularniejsze polskie filmy. Pokazy będą punktem wyjścia do twórczej dyskusji pomiędzy młodzieżą, a zaproszonymi gośćmi, którzy postarają się odpowiedzieć na pytanie jak połączyć wyobraźnię z wymarzonym zawodem oraz jak przekuć talent w zawodową realizację swojej pasji.

Prowadzący

Arkadiusz Gołębiewski – reżyser, operator filmowy, producent, twórca Festiwalu Filmowego NNW, autor wielu projektów edukacyjno-filmowych skierowanych do młodzieży m.in. Nakręć dziadka komórką, #Młodzi dla Historii czy Młodzieżowej Akademii Filmowej.

 

Ilustracja: kadr ze spektaklu teatru telewizji Chryje z Polską