Wydarzenia
„Spragnieni miłości”, reż. Wong Kar Wai | Klub Filmowy {OD-JAZD}
23
Maj
2022
Pokazy filmowe Spotkania

„Spragnieni miłości”, reż. Wong Kar Wai | Klub Filmowy {OD-JAZD}

Zapraszamy na kolejne spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}. Pokaz filmu Spragnieni miłości (reż. Wong Kar Wai) poprzedzony będzie krótką prelekcją. Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem filmoznawcy Piotra Kletowskiego.

Spragnieni miłości, reż. Wong Kar Wai, 98 min, Francja/Hongkong 2000

Honkong, 1962 rok. Pani Chan z mężem i pan Chow z żoną wynajmują sąsiednie mieszkania w tej samej kamienicy. Ona jest sekretarką, on redaktorem gazety. Ciągła nieobecność partnerów oraz monotonna codzienność w ciasnej kamienicy sprawiają, że pani Chan i pan Chow czują się coraz bardziej osamotnieni. Powtarzające się przypadkowe spotkania w korytarzach i uliczkach sprawiają, że między trzymającymi dystans i zamkniętymi w sobie bohaterami zaczyna kiełkować delikatna więź. Przełomowe okazuje się jednak odkrycie, że ich małżonkowie mają ze sobą romans.

Obsypani nagrodami Spragnieni miłości to film autorstwa najbardziej cenionego na świecie hongkońskiego twórcy filmowego Wong Kar Waia. Niespieszne tempo narracji, pastelowe filtry kolorystyczne, rozmazane kadry oraz bogata symbolika detali to tylko niektóre z najbardziej rozpoznawalnych cech jego autorskiego stylu. Tak jak w większości swych filmów, także w tym Wong Kar Wai mówi językiem subtelnych niedopowiedzeń i domysłów. Urzeka hipnotyzującą nostalgią podszytą cierpką nutą melancholii i tęsknoty za czymś skrywanym głęboko, czemu nie dane jest dojść do głosu, a czego podświadomie tak rozpaczliwie pragniemy…

Dyskusja po filmie

Na czym polega autorski styl Wong Kar Waia? Jaką rolę w jego filmach odgrywają detale? W jaki sposób na twórczość reżysera wpłynęła francuska Nowa Fala?

Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z naszym ekspertem, prof. Piotrem Kletowskim. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu, nawet (a może szczególnie) tymi najbardziej odjechanymi. O czym według Was są Spragnieni miłości? Chcemy poznać Waszą opinię!

O cyklu

Klub Filmowy {OD–JAZD} to kinofilskie poszukiwania skarbów i wyjątkowa szansa spotkania oraz dyskusji z wybitnymi znawcami kina, którzy przedstawią autorskie interpretacje swych ukochanych filmów. To cykl 20 spotkań, na które składają się prelekcje ekspertów, projekcje dzieł filmowych oraz dyskusja z uczestnikami. Celem klubu {OD–JAZD} jest rozbudzanie filmowej pasji i krytycznego myślenia o kinie, odkrywanie jego fascynującej historii, zachęta i nauka samodzielnej analizy filmów i własnych, nawet tych najbardziej od-jechanych interpretacji.
Współorganizatorem cyklu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.