Wydarzenia
„Starcie wilków”, reż. N. M. Smith | Święto Niemego Kina | Dzień #2
20
Październik
2023
Muzyka na żywo Pokazy filmowe Wykłady

„Starcie wilków”, reż. N. M. Smith | Święto Niemego Kina | Dzień #2

Drugi dzień 19. edycji Święta Niemego Kina zaczynamy od filmu Starcie wilków, w którym gra m.in. Rin-Tin-Tin pierwszy światowej sławy „psi” aktor filmowy. Muzykę do filmu wykona Semi-Invented Trio.

Starcie wilków, reż. Noel M. Smith, 69 min, 1925, USA

Wypłoszone przez pożar stado wilków zaczyna grasować w pobliżu miasteczka. Przywódca, znany w okolicy jako Lobo, broniąc swego stada zostaje ranny. Odnajduje go Dave, młodzieniec mieszkający na uboczu, z dala od miasteczka, i ratuje go przed śmiercią. Lobo, w którego żyłach płynie krew psa domowego, przekonuje się, że człowiek nie musi być wrogiem i zagrożeniem. Wkrótce nadarza się okazja, by Lobo odwdzięczył się swemu obrońcy i uratował mu życie.

Główną gwiazdą filmu jest Rin-Tin-Tin, owczarek niemiecki, który przeszedł do legendy jako pierwszy światowej sławy „psi” aktor filmowy i pierwszy pies, którego imię umieszczano w obsadzie filmu. Przyszedł na świat pod koniec I wojny światowej w opuszczonym schronie we Francji i został przygarnięty przez amerykańskiego żołnierza, który zabrał go do Los Angeles. Po raz pierwszy pojawił się w filmie w 1922 roku i z miejsca podbił publiczność. W latach 20. grał główne role w filmach przygodowych realizowanych specjalnie z myślą o nim. Jego kariera trwała do 1931 roku i zakończyła się po nadejściu ery kina dźwiękowego.

 

Muzyka do filmu: Semi-Invented Trio

Zespół narodził się na 12. edycji Festiwalu Filmu Niemego.

Adrian Konarski, kompozytor muzyki do filmów m.in. Magdaleny Piekorz (Pręgi) czy Jerzego Stuhra (Obywatel), zaprosił do współpracy Sławomira Bernego, by zagrać do polskiej niemej produkcji Szlakiem Hańby. Później skład został poszerzony o skrzypka Michała Chytrzyńskiego. Muzycy wystąpili z projektem w Wiedniu, Bukareszcie, Cluj-Napoca oraz Kiszyniowie.

Trio spotkało się ponownie podczas 14. Festiwalu Filmu Niemego, tworząc oprawę muzyczną filmu Show People Kinga Vidora, a także na 15. edycji imprezy, gdzie zagrało do trzech francuskich filmów krótkometrażowych: A propos Nicei, Montparnasse oraz Mijają godziny.

Cechą charakterystyczną brzmienia zespołu są melodyjne tematy komponowane przez Adriana Konarskiego, inspiracje poezją, muzyką żydowską, w połączeniu z ciepłym brzmieniem i improwizacją najlepszych sesyjnych muzyków.

W roku 2019 zespół nagrał muzykę do odrestaurowanego dokumentu Polonia Restituta o Józefie Piłsudskim i zostało wydane DVD przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.

 

Ilustracja: kadr z filmu Starcie wilków, reż. Noel M. Smith