Wydarzenia
„Strach na wróble”, reż. Jerry Schatzberg | Klub Filmowy {OD-JAZD}
09
Maj
2022
Pokazy filmowe Wykłady

„Strach na wróble”, reż. Jerry Schatzberg | Klub Filmowy {OD-JAZD}

Zapraszamy na kolejne spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}. Pokaz filmu Strach na wróble w reżyserii Jerry’ego Schatzberga poprzedzony będzie krótką prelekcją. Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem krytyczki filmowej Dominiki Laszczyk-Hołyńskiej.

Strach na wróble, reż. Jerry Schatzberg, 112 min, 1973, USA

Jak narodził się geniusz Ala Pacino? We współpracy z geniuszem Gene’a Hackmana! Stworzyli jeden z najbardziej tragikomicznych i wzruszających tandemów w historii kina drogi, a może i kina w ogóle?

Były przestępca Max (Hackman) gdzieś w na poboczu amerykańskiej szosy spotyka Liona (Pacino), byłego żołnierza marynarki wojennej. Max jest w drodze do Pittsburgha, planuje otworzyć myjnię samochodową. Lion chce wrócić do żony, którą porzucił, gdy była w ciąży. Zaczynają wędrować razem i – pomimo bardzo różnych charakterów – rodzi się między nimi przyjaźń. Realizacja marzeń okaże się jednak trudniejsza, niż mogli się spodziewać.

Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes Strach na wróble to nie tylko przejmująca dekonstrukcja iluzoryczności idei American Dream, ale i przewrotny komentarz do wielkiej kontestacji lat sześćdziesiątych. Wybitne kreacje aktorskie Hackmana i Pacino to już nie poszukujący wolności buntownicy, ale życiowi rozbitkowie, których największym marzeniem jest dotarcie do bardzo zwyczajnego celu i zakończenie tułaczki. Umiejętne sportretowanie rodzącej się pomiędzy bohaterami relacji czyni Stracha na wróble jednym ze sztandarowych przykładów nurtu tzw. buddy movie, a konfrontacja dwóch życiowych filozofii – racjonalizmu i szaleństwa po niemalże pięćdziesięciu latach od premiery wciąż fascynuje i zachęca do nowych interpretacji.

Dyskusja po filmie

Co odróżnia Strach na wróble od klasycznego filmu drogi? Czy film stanowi realizację idei kina kontestacji amerykańskiej czy raczej ich zaprzeczenie?
Czym jest buddy movie?

Na te i wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z naszą klubową ekspertką Dominiką Laszczyk-Hołyńską. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu, nawet (a może szczególnie) tymi najbardziej odjechanymi. O czym według Was jest Strach na wróble? Chcemy poznać Waszą opinię!

O cyklu

Klub Filmowy {OD–JAZD} to kinofilskie poszukiwania skarbów i wyjątkowa szansa spotkania oraz dyskusji z wybitnymi znawcami kina, którzy przedstawią autorskie interpretacje swych ukochanych filmów. To cykl 20 spotkań, na które składają się prelekcje ekspertów, projekcje dzieł filmowych oraz dyskusja z uczestnikami. Celem klubu {OD–JAZD} jest rozbudzanie filmowej pasji i krytycznego myślenia o kinie, odkrywanie jego fascynującej historii, zachęta i nauka samodzielnej analizy filmów i własnych, nawet tych najbardziej od-jechanych interpretacji.
Współorganizatorem cyklu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

 

Ilustracja: kadr z filmu Strach na wróble