Wydarzenia
„Straszne skutki awarii telewizora”, reż. J. Papoušek | Mistrzowie komedii w Klubie Seniora
18
Listopad
2021
Pokazy filmowe Wykłady

„Straszne skutki awarii telewizora”, reż. J. Papoušek | Mistrzowie komedii w Klubie Seniora

Listopadowa projekcja w ramach Klubu Seniora w Kinie Iluzjon to pokaz prawdziwego klejnotu czeskiej komedii, spotkanie z rodziną Homolków.

Straszne skutki awarii telewizora, reż. Jaroslav Papoušek, 82 min., 1969, Czechosłowacja 1969

(UWAGA: film z polskim dubbingiem)

Leniwe letnie niedzielne popołudnie. Rodzina Homolków, jak większość mieszkańców Pragi, wybrała się do lasu na piknik. Babcia i dziadek wypoczywają leżąc na trawie, ich syn Ludva kąpie się z dziećmi w strumyku, a jego żona tańczy pośród drzew. Sielską atmosferę przerywa kobiecy głos wołający o pomoc, który powoduje masową ucieczkę prażan z lasu. Homolkowie zmuszeni są dokończyć posiłek w domu. Awaria telewizora, będącego wentylem bezpieczeństwa, zmusza bohaterów do spędzenia wspólnie dnia i skonfrontowania się z narastającymi rodzinnymi napięciami. Czy uda im się utrzymać atmosferę sielskiej niedzieli?

Klejnot czeskiej komedii, bezlitosne studium relacji rodzinnych okresu normalizacji. Za pozorną materialną „małą stabilizacją” kryje się poczucie klęski i niedopasowania do społecznych ról oraz gorycz niespełnienia. W filmie występują prawie wyłącznie amatorzy, ich role opierają się na improwizacji, z czego wynika niezwykła naturalność bohaterów. Ogromna popularność, jaką zdobył film, poskutkowała nakręceniem jego dwóch kolejnych części.

Program:

godz. 11.00 Prelekcja Grzegorza Pieńkowskiego

godz. 11.20–12.45 Pokaz filmu straszne skutki awarii telewizora

O cyklu

W tym sezonie zaprezentujemy Państwu najwspanialsze komedie kina europejskiego, choć nie zabraknie również mocnych akcentów zza oceanu. Wśród gwiazd, które zobaczymy na ekranie Sali Stolica, m.in. Fernandel, Peter Sellers oraz Louis de Funès, za kamerą – Frank Capra i Leonid Gajdaj, a po obu stronach – niezrównani Mel Brooks i Jacques Tati.

 

Ilustracja: kadr z filmu Straszne skutki awarii telewizora