Wydarzenia
„Struktura kryształu”, reż. K. Zanussi | Klub filmowy {OD–JAZD}
05
Grudzień
2022
Pokazy filmowe Spotkania

„Struktura kryształu”, reż. K. Zanussi | Klub filmowy {OD–JAZD}

Zapraszamy na spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}. Pokaz filmu Struktura kryształu Krzysztofa Zanussiego poprzedzony będzie krótką prelekcją. Po filmie dyskusja z udziałem historyka i publicysty dr. Mikołaja Mirowskiego.

Struktura kryształu, reż. Krzysztof Zanussi, 74 min, 1969, Polska

Najbardziej intelektualny film najbardziej intelektualnego reżysera? Swoiste objawienie i zaskoczenie, że można w kinie rozmawiać tak serio, tworząc alternatywę, ale i uzupełnienie dla wajdowskiej sztuki obrazów.
Marek i Jan są przyjaciółmi ze studenckich czasów. Jednak od kiedy skończyli fizykę, ich drogi zaczęły się rozchodzić. Jan został meteorologiem i zamieszkał z żoną na wsi, a Marek skupił się na zdobywaniu kolejnych stopni naukowej kariery w Warszawie. Pewnego razu Marek odwiedza Jana na wsi, by nakłonić go do powrotu do pracy naukowej w stolicy. Jak się jednak okaże, przekonanie przyjaciela wcale nie będzie takie łatwe…
Określana preludium do Kina Moralnego Niepokoju Struktura kryształu czyli fabularny debiut Krzysztofa Zanussiego jak w soczewce skupia tematy, które jeden z najważniejszych i najoryginalniejszych polskich reżyserów będzie rozwijać w swych kolejnych filmach. Jest tu intelektualny dialog dwóch życiowych postaw, są pytania o moralną cenę sukcesu oraz różne pojmowania wartości pracy i społecznej użyteczności jednostki. Zamiast wartkiej akcji czy olśniewającej inscenizacji, Zanussi stawia na obrazowa prostotę, a w niej pogłębioną filozoficzną refleksję i pytania o to, co w życiu najważniejsze. Uniwersalność i aktualność tych pytań wciąż zadziwia, intryguje i skłania do coraz to nowych odczytań.

Dyskusja po filmie

Którą z reprezentowanych przez bohaterów postaw faworyzuje reżyser? Czy mamy obowiązek rozwijać swoje talenty? Jaka jest cena rezygnacji z pogoni za karierą? Czy kino w intelektualnym stylu Zanussiego ma przyszłość? Na te oraz wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z ekspertem naszego klubu, dr. Mikołajem Mirowskim.

Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania lub dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu. O czym według Was jest Struktura kryształu? Chcemy poznać Waszą opinię!

O cyklu

Klub filmowy {OD–JAZD} to autorski edukacyjno-kinofilski projekt, który już po raz drugi zabiera swych członków w wielką podróż przez niezwykły świat kina. Najwybitniejsze i najgłośniejsze dzieła w historii kinematografii – ale i te bardziej ukryte filmowe skarby – wspólnie w uczestnikami odkrywamy w trwającym dziewięć miesięcy cyklu spotkań.

Tematyczne oraz gatunkowe zróżnicowanie programu umożliwia zapoznanie się z całym kalejdoskopem filmowych zjawisk, tendencji i postaci, dzięki czemu projekt zaraża miłością do kina oraz zachwyca jego bogactwem i różnorodnością.

W filmowe podróże uczestnicy zabierani są przez doświadczonych ekspertów i ekspertki, którzy podczas krótkich prelekcji wprowadzają odbiorców w niezbędne konteksty i wyposażają w narzędzia ułatwiającego odbiór dzieł filmowych.

Współorganizatorem klubu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Więcej informacji o drugiej edycji cyklu na stronie Kina U–Jazdowski.