Wydarzenia
Świat zaginiony | Święto Niemego Kina
22
Październik
2021
Muzyka na żywo Pokazy filmowe Wykłady

Świat zaginiony | Święto Niemego Kina

Świat zaginiony

(The Lost World)
(First National Pictures, USA, 1925)

reż.: Harry O. Hoyt; scen.: Marion Fairfax na podstawie powieści Zaginiony świat Arthura Conan Doyle’a; zdj.: Arthur Edeson

obsada: Bessie Love (Paula White), Lewis Stone (sir John Roxton), Lloyd Hughes (Edward Malone), Wallace Beery (profesor Challenger), Arthur Hoyt (profesor Summerlee), sir Arthur Conan Doyle (jako on sam)

DCP, 105’; tinta; plansze: EN, napisy: PL; restauracja 2016; źródło: Lobster Films

Ed Malone, reporter jednej z londyńskich gazet, by dowieść ukochanej swojej odwagi, udaje się do Ameryki Południowej na ekspedycję naukową w poszukiwaniu ostatnich dinozaurów. Wraz z profesorem Challengerem i jego ekipą odkrywają płaskowyż, na którym rzeczywiście żyją prehistoryczne bestie…

Dinozaury pojawiły się w kinie stosunkowo wcześnie. W 1914 roku powstał film rysunkowy Winsora McCaya, którego główną bohaterką była dinozaurzyca Gertie, a rok później – poklatkowa animacja lalkowa The Dinosaur and the Missing Link: A Prehistoric Tragedy Willisa O’Briena, który w późniejszych latach wielokrotnie zajmował się animacją scen z tymi nietuzinkowymi bohaterami, m.in. w The Ghost of Slumber Mountain (1918) czy Along the Moonbeam Trail (1920). Najważniejszym jego dziełem były jednak sekwencje do Świata zaginionego z 1925 roku, pierwszego w historii pełnometrażowego filmu fabularnego o dinozaurach, do dziś pozostającego jednym z najistotniejszych dokonań tego gatunku. Efekty specjalne były w nim największą atrakcją. Niektórzy twierdzą wręcz, że gra aktorów i cała fabuła są drugorzędne, gdyż stanowią jedynie tło i pretekst do ukazania trików technicznych przedstawiających dinozaury.

Film zrealizowano na podstawie słynnej powieści Arthura Conan Doyle’a z 1912 roku. W późniejszych latach powieść wielokrotnie była przenoszona na ekran, jednak to ta pierwsza adaptacja Hoyta przeszła do historii kina. Była także jedyną zrealizowaną jeszcze za życia pisarza, który osobiście pojawił się w prologu do filmu. Co ciekawe, Świat zaginiony to także pierwszy w historii film pokazywany (już w 1925 roku!) pasażerom dla umilenia podróży samolotem.

Restauracja filmu została wykonana trzykrotnie: w 1998, 2000 i 2016 roku. Ostatnia z nich, zrealizowana przez Lobster Films na podstawie materiałów pochodzących z 11 różnych kopii, jest najbardziej kompletną wersją, zbliżoną do długości trwania filmu w momencie jego premiery.

 

wprowadzenie do filmu: Michał Pieńkowski
sekcja: ZAGINIONE ŚWIATY

muzyka: Zvanai

 

Pełny program 18. Święta Niemego Kina jest dostępny na stronie festiwalu.

 

Ilustracja: kadr z filmu Świat zaginiony, reż. Harry O. Hoyt, 1925, źródło: Lobster Films