Wydarzenia
„Szkoła podstawowa”, reż. Jan Svěrák | Wieczne lato: wielka przygoda
30
Lipiec
2021
Pokazy filmowe

„Szkoła podstawowa”, reż. Jan Svěrák | Wieczne lato: wielka przygoda

Bezpłatne wejście

„Szkoła podstawowa”, reż. Jan Svěrák, 100 min., 1991, Czechy, Słowacja

Film Jana Svěráka wyraźnie nawiązuje do najlepszych osiągnięć „szkoły czeskiej”, portretując codzienną rzeczywistość z pewną dozą ironicznego dystansu i akceptacji dla ludzkich słabostek. Bohaterami opowieści są chłopcy wchodzący w trudny okres dojrzewania w równie trudnym okresie polityczno-społecznych zawirowań lat powojennych. Eda i Tonda uczą się w klasie przysparzającej nauczycielom wielu problemów wychowawczych. Wszystko zmienia się z chwilą, gdy pojawia się nowy nauczyciel – Igor Hnizdo, pełen energii i zapału do pracy weteran wojenny, potrafiący wreszcie twardą ręką poprowadzić niesforną grupę we właściwym kierunku. Problem jednak w tym, że jak każdy heros, pan Hnizdo ma swój słaby punkt, a są nim kobiety.

Zaletą filmu Svěráka jest umiejętność łączenia bezpretensjonalności i lekkości stylu w opowieści z prawdziwie głęboką analizą wartości i problemów istotnych dla wchodzących w wiek dojrzały chłopców. Dowodem wysokiej oceny filmu, który jest fabularnym debiutem reżysera była nominacja do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny.

Film pokazywany w ramach cyklu Wieczne lato.

Wstęp

Wstęp na wszystkie seanse w ramach cyklu Wieczne lato jest bezpłatny. Pokazy odbywają się z wykorzystaniem bezprzewodowych słuchawek udostępnionych przez organizatora. Zachęcamy, by słuchawki rezerwować wcześniej  przez formularz, który będzie udostępniony w tym artykule w dniu wydarzenia w godzinach od 10 do 19. Niewykorzystane rezerwacje będą uwalniane na 15 minut przed rozpoczęciem seansu.

W odpowiedzi na poprawnie wysłany formularz, otrzymają Państwo potwierdzenie e-mail. W razie jakiegokolwiek problemu z wypełnieniem formularza, prosimy o kontakt z recepcją FINA (tel. + 48 22 380 49 95; bog@fina.gov.pl).

Upłynął czas na rejestrację online. Zapraszamy do rejestracji w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 (wejście bramą od ul. Wróbla), która odbędzie się na 15 minut przed planowaną projekcją

Informacje praktyczne

Liczba osób biorących udział w projekcji jest ograniczona do 160 (jest to liczba wypożyczanych słuchawek; na dziedzińcu może przebywać więcej osób). Istnieje również możliwość podłączenia prywatnych słuchawek przewodowych z wtyczką minijack do zestawu wypożyczonego przez FINA.

Wejście na dziedziniec FINA Wałbrzyska 3/5 będzie możliwe wyłącznie przez bramę od ul. Wróbla. W razie deszczu pokaz zostanie przeniesiony do sali Ziemia Obiecana.

Zachęcamy do zabrania ze sobą koców i środków odstraszających komary.

Przed i w trakcie seansów zapraszamy do naszej Klubokawiarni na mrożoną kawę, prosecco, rzemieślnicze piwa, a także przekąski i desery!

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem kina plenerowego.

 

ilustracja: kadr z filmu