Szlakiem hańby
UWAGA! Równolegle z pokazem kinowym odbędzie się streaming filmu w serwisie Ninateka.pl
(Szlakiem hańby) (Star-Film, Polska, 1929)
reż.: Alfred Niemirski, Mieczysław Krawicz; scen.: Anatol Stern na podstawie powieści W szponach handlarzy kobiet Antoniego Marczyńskiego; zdj.: Albert Wywerka
obsada: Maria Malicka (Marysia Żurkówna), Zofia Batycka (Iza Górska), Bogusław Samborski (Karol Wolak vel Andrzej Marczak), Lech Owron (Artur Klug); Wanda Zawiszanka (Franka Żurkówna), Seweryna Broniszówna (señora Elwira), Justyna Czartorzyska (Róża Freundlich)
DCP, 100′; 2679 m, 24 fps, cz.-b.; plansze: PL, napisy: EN; źródło: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
Międzynarodowa grupa handlarzy kobietami uaktywnia się w Polsce. Jej członkowie działają zarówno na wsi, gdzie dziewczynom obiecują bogactwo, jak i w stolicy, gdzie otwierają szkołę taneczną i kuszą angażem w amerykańskiej wytwórni filmowej. Iza, jedna z uczennic szkoły, jest tajną agentką policji. Musi doprowadzić do rozbicia szajki, której macki sięgają aż do Brazylii.
Handel kobietami był w latach międzywojennych palącym problemem. Wywóz Polek za granicę, zwłaszcza do Ameryki Południowej, był tak duży, że w wielkich miastach Brazylii czy Argentyny prostytutki zaczęto określać mianem „polaca” [Polka]. Po ratyfikacji przez prezydenta międzynarodowej konwencji dotyczącej tego zagadnienia, w 1923 roku z inicjatywy społecznej założono Polski Komitet Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi. To z inspiracji Komitetu zekranizowano głośną powieść Antoniego Marczyńskiego W szponach handlarzy kobiet.
Film Niemirskiego i Krawicza był jednym z pierwszych w kraju filmów społecznie zaangażowanych i interwencyjnych. Krytycy chwalili go za umiejętne połączenie elementów dydaktycznych z wysokim poziomem artystycznym, doceniano także zręcznie skonstruowany scenariusz, sprawiający, że mimo skomplikowanej i wielowątkowej fabuły akcja wartko posuwa się naprzód. Główne role kobiece zagrały ceniona aktorka dramatyczna Maria Malicka i Zofia Batycka, Miss Polonia i wicemiss w konkursie Miss Europe 1930. Z kolei w głównej roli męskiej wystąpił Bogusław Samborski, wybitny aktor specjalizujący się w rolach czarnych charakterów. (MP)
wprowadzenie do filmu: Michał Pieńkowski
sekcja: KIERUNEK: POLSKA
muzyka: Maciej Tubis
Pełny program 18. Święta Niemego Kina jest dostępny na stronie festiwalu.
Ilustracja: kadr z filmu Szlakiem hańby, reż. Mieczysław Krawicz, 1929, źródło: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny