Wydarzenia
Sztuka widzenia online | Jolanta Dylewska
20
Marzec
2021
Pokazy filmowe Spotkania

Sztuka widzenia online | Jolanta Dylewska

Bezpłatne wejście

Bohaterką marcowej odsłony cyklu jest operatorka filmowa, scenarzystka i reżyserka filmów dokumentalnych. Jolanta Dylewska jest także wykładowczynią Wydziału Operatorskiego i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi, od roku 2020 jego dziekan. Wykłada również w Filmakademie Baden-Wuerttemberg w Ludwigsburgu (Niemcy). Jest członkinią Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC), Polskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej (EFA) oraz Azjatyckiej Akademii Filmowej (AFAA).

Program

16.00 Pokaz filmu Tulpan w Ninateka.pl (film będzie dostępny online między 16.00 a 18.30)


Tulpan
,
reż. Siergiej Dworcewoj, 98 min., 2008, Kazachstan, Rosja, Niemcy, Polska, Szwajcaria, Włochy

Młody marynarz Asa wraca po odbyciu służby na kazachski step. Zamieszkuje z siostrą i jej rodziną w jurcie, włączając się w tradycyjny rytm życia nomadów. Rodzina oczekuje, że Asa się ożeni i usamodzielni. On także marzy o własnym domu, żonie i komfortowym życiu, jakie zna z kolorowych gazet. Jego wybranką zostaje Tulpan, która odrzuca jednak zaloty chłopaka, podając za pretekst jego odstające uszy… Piękny wizualnie, urzekający swoją prostotą film jest debiutem fabularnym reżysera, znanego ze świetnych osiągnięć w dokumencie. Film zdobył w Cannes nagrodę Un Certain Regard, a także wiele wyróżnień na międzynarodowych festiwalach. Jolanta Dylewska zdobyła Statuetkę Srebrnej Kamery na Międzynarodowym Festiwalu Operatorskim Manaki Brothers.

 

18.30 Spotkanie z Jackiem Bławutem – FB FINA Wałbrzyska 3/5

Rozmowę na kanwie filmu Tulpan, w reżyserii Siergieja Dworcewoja  poprowadzi Katarzyna Taras, filmoznawczyni i krytyczka filmowa, dr hab. nauk humanistycznych i wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi.

 

Ilustracja: kadr z filmu Tulpan, reż. Siergiej Dworcewoj