Wydarzenia
Wokół filmu „Oficer i szpieg” Romana Polańskiego | Sztuka widzenia | pokaz online
21
Listopad
2020
Pokazy filmowe Wykłady

Wokół filmu „Oficer i szpieg” Romana Polańskiego | Sztuka widzenia | pokaz online

Bezpłatne wejście

Wydarzenie będzie transmitowane na profilu facebookowym FINA Wałbrzyska 3/5.

Program

Pokaz w ramach cyklu poświęconego pracy operatorów filmowych Sztuka widzenia, organizowanego przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych: PSC we współpracy z FINA.

Wprowadzenie online

Dr hab. Katarzynę Taras, filmoznawczyni i krytyczka filmowa, wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi, przybliży widzom tematykę filmu i zasygnalizuje wybrane – szczególnie interesujące w kontekście pracy operatora – fragmenty prezentowanego obrazu.

 

Oficer i szpieg, reż. Roman Polański, 2019, 132 minuty

Film na podstawie bestsellerowej powieści Roberta Harrisa opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa, francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na wygnanie. Georges Picquart, nowy szef wywiadu, wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu zostały spreparowane. Picquart postanowi za wszelką cenę ujawnić prawdę. Stawką w tej grze jest nie tylko błyskotliwie rozpoczęta kariera Picquarta, ale i wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii. Roman Polański opowiada o kulisach jednej z najgłośniejszych afer w historii. „Oficer i szpieg” to film o tym, jak historia się powtarza, a jeden człowiek, na przekór wszystkim walczący o sprawiedliwość, może zmienić bieg wydarzeń. Obraz został uhonorowany na festiwalu w Wenecji Wielką Nagrodą Jury oraz prestiżową nagrodą FIPRESCI.

Bohaterem siódmej odsłony cyklu Sztuka widzenia jest Paweł Edelman, jeden z najznamienitszych operatorów filmowych. Edelman urodził się 26 czerwca 1958 roku w Łodzi. Jest absolwentem filmoznawstwa na wydziale kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego.

W 1988 roku ukończył wydział operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.Poza pracą przy filmach fabularnych zajmuje się również realizacją filmów reklamowych. Po studiach przez krótki czas wykładał historię filmu na rodzimym uniwersytecie w Łodzi, prowadził także zajęcia dydaktyczne z przyszłymi operatorami na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na Wydziale Radia i Telewizji. Współpracował m.in. Andrzejem Wajdą, Romanem Polańskim, Władysławem Pasikowskim, Davidem Fincherem.

 

Spotkanie

Po filmie zapraszamy na rozmowę i analizę obrazu z udziałem Pawła Edelmana.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Taras.

 

Na zdjęciu: Paweł Edelman, fot. Krzysztof Fus, Fototeka FINA