Wydarzenia
Sztuka widzenia | Zygmunt Samosiuk
20
Luty
2021
Pokazy filmowe Spotkania

Sztuka widzenia | Zygmunt Samosiuk

Bezpłatne wejście

Podczas lutowej odsłony cyklu poświęconego sztuce operatorskiej przyjrzymy się twórczości Zygmunta Samosiuka. Jako punkt wyjścia do rozmowy o stylu zdęć operatora potraktujemy filmy Trzeba zabić tę miłość w reż. Janusza Morgensterna oraz dokument Niezależna Republika Samosiuk w reż. Adama Lewandowskiego. Zygmunt Samosiuk jest autorem zdjęć do dokumentów i filmów fabularnych. Współtworzył filmy Andrzeja Wajdy, Jerzego Kawalerowicza, Piotra Szulkina, czy Janusza Majewskiego. Cechy charakterystyczne zdjęć Zygmunta Samosiuka to częste stosowanie „kamery z ręki”, czy barwnych filtrów. Pracował przy naturalnym oświetleniu, wykazywał się ogromną wrażliwością na naturę i doskonale portretował kobiety.

Program

Wprowadzenie

Dr hab. Katarzyna Taras, filmoznawczyni i krytyczka filmowa, wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi, przybliży widzom tematykę filmu i zasygnalizuje wybrane – szczególnie interesujące w kontekście pracy operatora – fragmenty prezentowanego obrazu.

 

godz. 16.00 filmy na Ninateka.pl

 

Trzeba zabić tę miłość, reż. Janusz Morgenstern, 1972, 92 minuty

Film porusza problemy młodej pary w latach 70. Bohaterowie na progu dorosłości zetknęli się z brutalną rzeczywistością. Reżyser zobrazował prawdziwy obraz tamtych lat. Po premierze filmu podkreślano, że jest to jeden z nielicznych polskich filmów pozbawiony zbędnego moralizatorstwa i ubarwień.

Niezależna Republika Samosiuk, reż. Adam Lewandowski, 2012, 29 minut

Dokument jest portretem wybitnego i nieco zapomnianego operatora. Zygmunt Samosiuk był w latach 70. prawdziwą gwiazdą kinematografii. Przyjaciele wspominają go ciepło, rysując portret utalentowanego artysty i skromnego człowieka. Samosiuk cenił pracę ponad wszystko, wprowadził do polskiego kina m.in. estetykę “kamery z ręki”.

 

godz. 18.30 spotkanie na Zoom, streaming na FB FINA Wałbrzyska 3/5

Po filmie zapraszamy na prowadzoną przez Katarzynę Taras, rozmowę i analizę obrazu z udziałem gości.

Goście: Janusz Majewski, Jacek Petrycki, Bogdan Dziworski

 

fot. Jerzy Troszczyński