Wydarzenia
Szymon Mika/Romain Pilon Quartet na żywo | cykl Jazz.PL | Ninateka
01
Lipiec
2022
Muzyka na żywo

Szymon Mika/Romain Pilon Quartet na żywo | cykl Jazz.PL | Ninateka

Bezpłatne wejście

W koncercie Jarek Śmietana Recomposed, który odbędzie się przed słuchaczami radiowej Dwójki wystąpi Szymon Mika/Romain Pilon Quartet. Polsko-francuski zespół powróci do utworów zawartych na albumie Speak Easy, który jest zapisem spotkania Jarka Śmietany z Johnem Abercrombiem. Na pewno spróbuje przepuścić te utwory przez swój filtr. Z jednej strony jest to wejście w buty Jarka i Johna Abercrombiego, ale postaramy się zachować to, jak sami czujemy muzykę – mówi Szymon Mika. O Jarku Śmietanie wspominał na antenie Dwójki lider zespołu tak: – Jego płyty zawsze były w moim rodzinnym domu. Fascynujące było to, że potrafił się odnaleźć także w sytuacjach poza jazzowych, za co również go bardzo ceniłem. Niestety jego odejście minęło się z moim pełnym wejściem na scenę ogólnopolską, ale miałem przyjemność słyszeć go wielokrotnie. Z kolei Johna Abercrombiego Szymon Mika poznał siedem lat temu, kiedy został laureatem Pierwszej Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany.

Szymon Mika to jeden z najbardziej utytułowanych gitarzystów jazzowych w Polsce, który zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem. Zdobywca Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany, Grand Prix Indywidualność Jazzowa na festiwalu Jazz nad Odrą oraz wielu innych nagród i wyróżnień. W 2016 roku uzyskał tytuł magistra z wyróżnieniem na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, naukę kontynuował w Bazylei na Jazz Campus. W latach 2017-2018 brał udział w szwajcarskim projekcie Focusyear, przy okazji którego występował u boku takich artystów jak: Dave Holland, Kurt Rosenwinkel, Mark Turner, Joshua Redman, Avishai Cohen i wielu innych. Na co dzień koncertuje z czołówką europejskich muzyków, współtworząc nietuzinkowe projekty. O jego grze z entuzjazmem wypowiadały się takie osobowości jak Peter Bernstein, Mike Stern czy John Abercrombie. Występował na licznych festiwalach muzycznych w Polsce i zagranicą, między innymi Montreux Jazz Festival czy Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami. Komponuje także autorską muzykę, która znalazła się do tej pory na 8 płytach w tym dwóch – Unseen i Togetherness – nagranych z autorskim triem, współtworzonym przez Ziva Ravitza i Maxa Muchę. Oprócz tego zrealizował ponad 20 płyt jako muzyk sesyjny, a także wykonuje i komponuje muzykę do filmów.

Podczas jazzowego wieczoru w Studiu S-3 Polskiego Radia wystąpią: Szymon Mika (gitara), Romain Pilon (gitara), Piotr Narajowski (kontrabas) i Łukasz Żyta (perkusja).

Koncert poprowadzi Piotr Metz..

Informacje

  • „Jazz.PL” w każdy piątek o godz. 18:00 – na portalu Ninateka.pl, dla publiczności w studiu S3 Polskiego Radia, dla Słuchaczy na antenie Dwójki, a także w transmisji wideo na portalach Facebook, YouTube i na stronie internetowej stacji. Zapraszają Piotr Metz, Andrzej Zieliński i Roch Siciński.
  • Wszystkie dotychczasowe koncerty z cyklu „Jazz.PL” do obejrzenia tu

Harmonogram koncertów

2022-07-01 – Szymon Mika i Romain Pilon Quartet – JAROSŁAW ŚMIETANA

2022-07-08 – Bracia Oleś – TOMASZ STAŃKO

2022-07-15 – Kuba Płużek – JANUSZ MUNIAK

2022-07-22 – Robert Majewski – HENRYK MAJEWSKI

2022-07-29 – Henryk Miśkiewicz – JERZY ‘DUDUŚ’ MATUSZKIEWICZ

2022-08-05 – Dominik Wania Quartet + Skrzek/Sikała Duo – Roch SicińskiTOMASZ SZUKALSKI

2022-08-12 – Marcin Wasilewski – JANUSZ SKOWRON/ Andrzej Kurylewicz

2022-08-19 – Wojciech Pulcyn Quintet – ZBIGNIEW WEGEHAUPT

 

Na zdjęciu: Szymon Mika