Wydarzenia
„Tajemnica starego rodu”, reż. E. Chaberski, Z. Gniazdowski | Święto Niemego Kina | Dzień #1
19
Październik
2023
Muzyka na żywo Pokazy filmowe

„Tajemnica starego rodu”, reż. E. Chaberski, Z. Gniazdowski | Święto Niemego Kina | Dzień #1

Zgodnie z dawną tradycją Święto Niemego Kina otwieramy filmem polskim. Tajemnica starego Rodu to najstarszy zachowany do naszych czasów kompletny film z udziałem Jadwigi Smosarskiej, nazywanej wówczas królową polskiego ekranu. To także jedyny film, w którym Smosarska gra dwie role.

Muzykę do filmu wykona zespół New Bone.

Tajemnica starego rodu, reż. Emil Chaberski, Zbigniew Gniazdowski, 97 min, 1928, Polska

Alicja, córka księcia Zamiłły, wdaje się w romans z jego sekretarzem, Ryszardem, jednak nie traktuje tej relacji poważnie. Gdy Ryszard zostaje powołany do wojska, dowiaduje się, że w niedalekiej wiosce mieszka córka rybaka, Lidia, która jest uderzająco podobna do księżniczki Alicji. Wkrótce potem wychodzą na jaw pewne dokumenty, odkrywające mroczną tajemnicę rodziny Zamiłłów.

W drugoplanowej roli rotmistrza wystąpił śpiewak operowy Stanisław Gruszczyński, znany ze wspaniałych zdolności nie tylko wokalnych, lecz także aktorskich. Scenariusz został opracowany przez cenionego pisarza i dramaturga Stefana Kiedrzyńskiego. Poza wątkami miłosnymi i sensacyjnymi są także elementy komediowe, reprezentowane przez dwóch wspaniałych komików: Władysława Waltera i Kazimierza Krukowskiego.

Wersja, która zaprezentujemy na otwarcie Święta Niemego Kina z taśmy 35mm, to dawna, analogowa rekonstrukcja filmu, wykonana w 1980 roku w systemie Desmet-Color – metodzie pozwalającej odwzorować oryginalne barwienie filmu.

 

Muzyka do filmu: New Bone

New Bone to krakowski kwintet jazzowy złożony z samych uznanych muzyków. Formacja jest znana miłośnikom jazzu w całym kraju, odnosi także sukcesy na arenie międzynarodowej. Czterema autorskimi krążkami tj. Something For Now, It’s Not Easy, Destined oraz Longing utwierdzili swoją pozycje na polskim rynku jazzowym, a pozytywny oddźwięk w branżowej prasie zarówno polskiej, jak i zagranicznej, przyczynił się do wzrostu zainteresowania zespołem poza granicami naszego kraju. O ostatniej płycie Longing tak pisze Bogdan Chmura: „Historia o tęsknocie i przemijaniu opowiedziana językiem współczesnego jazzu. Znakomicie napisane utwory, muzyka wielowymiarowa, w kunsztownych aranżacjach, wykonywana przez wybitnych artystów. Dzieło głębokie, dojrzałe”.

 

Ilustracja: kadr z filmu Tajemnica starego rodu, reż. E. Chaberski