Wydarzenia
„Teneta”, reż. A. Kiereta | Ukraina. Duch i walka | Dzień #2
25
Luty
2023
Pokazy filmowe

„Teneta”, reż. A. Kiereta | Ukraina. Duch i walka | Dzień #2

Bezpłatne wejście

Przegląd filmowy Ukraina. Duch i walka rozpoczyna się w rocznicę rosyjskiej inwazji na naszych wschodnich sąsiadów. Przez trzy dni zaprezentowana zostanie szeroka panorama ukraińskiego kina ostatnich lat, które podjęło się takich tematów, jak aneksja Krymu, wojna w Donbasie, a także obecnie trwające starcie z Rosją.

Drugiego dnia w sali MINIMAX na parterze pokażemy wybór filmów dokumentalnych o wojnie na Ukrainie, m.in. obraz Teneta Aleksandry Kierety. Wstęp bezpłatny – prosimy o rejestrację poprzez formularz zgłoszeniowy udostępniony poniżej.

Teneta, reż. Aleksandra Kiereta (Instytut Pileckiego), 40 min, 2023, Polska

Dokument, przygotowany w związku z pierwszą rocznicą agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, ukazuje różne oblicza tragedii ludności cywilnej na terytorium okupowanego kraju. Twórcy oddają głos nie ekspertom, politykom czy publicystom, lecz bezpośrednio tym, którzy ucierpieli na skutek rosyjskiej agresji. Tortury, prześladowania, wszechobecna śmierć czy niszczenie mienia i grabieże – skala zbrodni, której ofiarami padli bohaterowie filmu, wydaje się wprost niewyobrażalna dla ludzi żyjących we współczesnej Europie. A jednak obraz nie kłamie: w produkcji wykorzystano autentyczne fotografie i materiały filmowe, które dokumentują akty przemocy. Bohaterami drugoplanowymi są pracownicy Centrum Lemkina, którzy starają się dotrzeć do świadków i ofiar zbrodni popełnionych przez żołnierzy rosyjskich, aby zapisać je w pamięci świata. Bo pomimo ogromu tragedii wciąż tli się nadzieja, że po zakończeniu tej wojny – na przekór tytułowi filmu – uda się wyrównać rachunki krzywd i ukarać sprawców.

Słowo teneta w języku ukraińskim oznacza siatkę do łapania zwierząt i ptaków, ale ma także znaczenie przenośne. Oznacza niedbałe przeplatanie się czegoś (np. gałęzi), ponadto coś, co pozbawia swobody działania i stawia w sytuacji bez wyjścia, a także szeroko pojętą pułapkę (np. okoliczności, kłamstw) czy zmuszanie kogoś do pewnych działań, podporządkowanie sprytem lub podstępem.

Film oparty jest na relacjach świadków zbrodni rosyjskich w Ukrainie zgromadzonych przez Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina.

Wstęp

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Aby mieć pewność miejsca, prosimy o rejestrację poprzez formularz zgłoszeniowy udostępniony poniżej.

 

 

Ilustracja: kadr z filmu Teneta, reż. A. Kiereta