Wydarzenia
„Terminator”, reż. J. Cameron | Z archiwum popkultury
17
Listopad
2022
Pokazy filmowe

„Terminator”, reż. J. Cameron | Z archiwum popkultury

Terminator, reż. James Cameron, 107 min, 1984, Wielka Brytania, USA

Rok 2029. W wyniku wojny jądrowej myślące maszyny opanowują Ziemię. Pozostali przy życiu ludzie wszczynają powstanie. Roboty budują wehikuł czasu i wysyłają cyborga Terminatora do roku 1984 z zadaniem zamordowania matki nienarodzonego jeszcze dziecka, przyszłego przywódcy powstania przeciwko robotom. Ludzie poznali jednak plany robotów i w ślad za cyborgiem wysyłają młodego Kyle’a Reese’a, by chronił niczego nieświadomą kobietę.

Film łączy w sobie elementy horroru i science fiction. Trzymająca w napięciu akcja została wzbogacona wieloma efektami specjalnymi.

O cyklu Z archiwum popkultury

Kochamy mistrzów europejskich i kino klasyczne, ale czym byłoby kino bez popkultury? Choć na co dzień jesteśmy kinem bez popcornu i pozostajemy wierni bardziej wymagającemu repertuarowi, czasem lubimy rozsmakować się w innych rejonach kina. Tym razem wyjątek robimy dla filmów popkulturowych. W najnowszym cyklu Z archiwum popkultury co miesiąc będziemy prezentować wybrane filmowe klasyki – filmy w wielu wypadkach kultowe, będące przedmiotem nieskończonych intertekstualnych odniesień i znajdujące się na listach wielu kinomanów. Skoncentrujemy się zwłaszcza na przebojach z lat 70. i 80. Postaramy się zaspokoić widzów wybrednych i spragnionych mocnych wrażeń. Bo wierzymy, że dobre kino to mieszanka sztuki i dobrej rozrywki, a granice między kinem artystycznym i popularnym są bardzo płynne.

W najnowszym cyklu przyjrzymy się przełomowym produkcjom, które tworzyły amerykańską popkulturę w kinie, kreowały trendy, zmieniały kierunki konkretnych gatunków filmowych, a nawet wpływały powstawanie nowych. Stworzymy widzom niepowtarzalną okazję zobaczenia na dużym ekranie dzieł takich jak Szczęki, Blues Brothers, Terminator, czy Candyman – w dodatku ze starych, archiwalnych kopii 35 mm. Odciśnięty na taśmach filmowych znak czasu stworzy unikatową atmosferę nostalgicznej podróży w przeszłość, w którą wspólnie się udamy.

 

Ilustracja: kadr z filmu Terminator, reż. J. Cameron