Wydarzenia
„To wspaniałe życie”, reż. F. Capra | Klub filmowy {OD-JAZD}
19
Grudzień
2022
Pokazy filmowe Spotkania Wykłady

„To wspaniałe życie”, reż. F. Capra | Klub filmowy {OD-JAZD}

Zapraszamy na spotkanie klubu filmowego {OD–JAZD}. Pokaz filmu To wspaniałe życie Franka Capry poprzedzony będzie krótką prelekcją. Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem krytyka filmowego, konsultanta scenariuszowego i wykładowcy Michała Oleszczyka.

To wspaniałe życie, reż. Frank Capra, 130 min, 1946, USA

Jeden z najbardziej krzepiących filmów wszechczasów i balsam dla duszy każdego, kto utracił nadzieję.

George Bailey (James Stewart) całe życie poświęca się dla innych. Wspólnie ze swoim wujem kieruje budowlaną kasą oszczędności w małym miasteczku, pomagając potrzebującym w uzyskaniu własnego mieszkania. Niestety, tuż przed Bożym Narodzeniem wuj gubi znaczną sumę pieniędzy, co wpędza bohaterów w poważne problemy finansowe. George załamuje się nerwowo i postanawia popełnić samobójstwo. W ostatniej chwili spotyka jednak anioła stróża, który ma osobliwy pomysł na przekonanie George’a do zmiany decyzji…

To wspaniałe życie to wyreżyserowana przez Franka Caprę, jednego z najważniejszych twórców epoki klina klasycznego, ponadczasowa baśń, która po latach od premiery stopniowo dorobiła się statusu filmu kultowego obowiązkowej pozycji do obejrzenia w amerykańskich domach w każde Święta. Nic dziwnego, George Bailery we wspaniałej kreacji Jimmy’ego everymana oddanego walce o dobro wspólnoty kosztem własnego szczęścia, to postać, której nie sposób nie polubić. Po ponad siedemdziesięciu latach o premiery film bawi, wzrusza i inspiruje do przemyśleń na temat wartości ludzkiego życia kolejne pokolenia widzów.

Dyskusja po filmie

Jak film wpisuje się w twórczość Franka Capry? Czy To wspaniałe życie jest podtrzymaniem czy dekonstrukcją mitu amerykańskiego snu? Dlaczego Amerykanie oglądają go co roku?

Na te oraz wiele innych pytań spróbujemy odpowiedzieć wspólnie z ekspertem naszego klubu, Michałem Oleszczykiem. Zapraszamy na seans oraz dyskusję, podczas której będziecie mogli zadawać pytania lub dzielić się swoimi pomysłami na interpretację filmu. O czym według Was jest To wspaniałe życie? Chcemy poznać Waszą opinię!

Wstęp

Bilety w cenie 5 złotych do nabycia w kasie i na stronie Kina U–Jazdowski.

O cyklu

Klub filmowy {OD–JAZD} to autorski edukacyjno-kinofilski projekt, który już po raz drugi zabiera swych członków w wielką podróż przez niezwykły świat kina. Najwybitniejsze i najgłośniejsze dzieła w historii kinematografii – ale i te bardziej ukryte filmowe skarby – wspólnie w uczestnikami odkrywamy w trwającym dziewięć miesięcy cyklu spotkań.

Tematyczne oraz gatunkowe zróżnicowanie programu umożliwia zapoznanie się z całym kalejdoskopem filmowych zjawisk, tendencji i postaci, dzięki czemu projekt zaraża miłością do kina oraz zachwyca jego bogactwem i różnorodnością.

W filmowe podróże uczestnicy zabierani są przez doświadczonych ekspertów i ekspertki, którzy podczas krótkich prelekcji wprowadzają odbiorców w niezbędne konteksty i wyposażają w narzędzia ułatwiającego odbiór dzieł filmowych.

Współorganizatorem klubu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Więcej informacji o drugiej edycji cyklu na stronie Kina U–Jazdowski.