Wydarzenia
Tony Halik, reż. Marcin Borchardt – pokaz przedpremierowy
29
Wrzesień
2020
Pokazy filmowe

Tony Halik, reż. Marcin Borchardt – pokaz przedpremierowy

Tony Halik, reż. Marcin Borchardt, 90 min., 2020

Koprodukcja FINA w całości oparta została na materiałach archiwalnych , w tym taśmach dotychczas niepublikowanych. Dla potrzeb filmu przygotował je zespół digitalizacji i restauracji zbiorów FINA.

Historia człowieka, który tak skutecznie tworzył własną legendę, że do dziś niezweryfikowana żyje ona w najbardziej wiarygodnych źródłach. Film został oparty na niepublikowanych wcześniej nagraniach z prywatnego archiwum Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej oraz na wywiadzie-rzece z synem podróżnika. To opowieść o pasji i pogoni za marzeniami, ale i o kosztach, jakie trzeba zapłacić, żeby mogły się ziścić. Płynna granica między prawdą a fałszem wpisana jest w niezwykłe losy człowieka, który z tej granicy uczynił swoje miejsce na ziemi.

Gdy spotkałem się z Elżbietą i zacząłem ją przekonywać, że warto jest opowiedzieć historię Tony’ego, ona zdradziła mi tajemnicę, że istnieją taśmy z jego prywatnego archiwum, które po śmierci Tony’ego w 1998 roku zostały przewiezione do Filmoteki Narodowej i złożone w formie takiego prywatnego depozytu – mówił w wywiadzie dla PAP Life reżyser filmu. – To jest prawie 200 taśm filmowych oraz setki kaset w rozmaitych formatach. Najcenniejsze były taśmy, bo materiały na nich zawarte to nie były zmontowane filmy, tylko ujęcia, z których potem montował swoje programy lub filmy. Najstarsze z nich pochodzą z połowy lat 50. Te materiały były poniszczone. Nastąpił proces ich rekonstrukcji i digitalizacji. To robił specjalny zespół Filmoteki NarodowejNastępnie trafiały do mnie i z nich budowałem sceny. To był długi, wielomiesięczny proces – wyjaśnia.

Ze względu na czas produkcji filmu, zespół digitalizacji i restauracji zbiorów FINA, zdigitalizował ogromny zbiór filmowy Tony’ego Halika w zawrotnym tempie! Z uwagi na stan techniczny materiałów filmowych, które uległy zniszczeniu, oprócz digitalizacji, wykonana została również wstępna obróbka kolorystyczna materiałów, co wymagało znacznego nakładu pracy, a także dużego doświadczenia ze strony specjalistów z FINA.