Wydarzenia
„Tramwaj zwany pożądaniem”, reż. Elia Kazan | Wieczne lato: spragnieni miłości
28
Sierpień
2021
Pokazy filmowe

„Tramwaj zwany pożądaniem”, reż. Elia Kazan | Wieczne lato: spragnieni miłości

Bezpłatne wejście

Tramwaj zwany pożądaniem, reż. Elia Kazan, 122 min., 1951, USA

W Nowym Orleanie tramwaje zamiast numerów mają nazwy własne – tak jak tytułowy o nazwie „Pożądanie”, który przejeżdża obok mieszkania Stelli i Stanleya Kowalskich. Film opowiada o Blanche DuBois, rozchwianej emocjonalnie, starzejącej się nauczycielce, która przyjeżdża do domu siostry, Stelli, z sercem pełnym niespełnionych marzeń. Blanche wprowadza swoją obecnością napięcie i erotyczny niepokój, wytrącając z równowagi swego prostackiego szwagra, z którym łączy ją tak wzajemne zainteresowanie, jak i ogromna niechęć.

Oryginalny tekst Tennessee Williamsa zaliczany jest do nurtu literackiego zwanego southern gothic. Ten podgatunek powieści gotyckiej skupiał się na treściach trapiących amerykańskie Południe, a jego utwory punktowały różne przejawy społecznej dysfunkcjonalności. Protagonistami były przeważnie osoby poddane różnym formom niesprawiedliwości. Ekranizacją zajął się mający już silną pozycję w środowisku Elia Kazan. Film przeszedł przez grube sito cenzury, mając niemalże 70 wymuszonych zmian w stosunku do oryginalnego tekstu. Wciąż, reżyserowi udało się znakomicie uchwycić duszny, klaustrofobiczny klimat sztuki Williamsa i oddać kontrast między romantycznymi ideałami a mizerną, brutalną rzeczywistością. W filmie zachwycają wielkie kreacje Marlona Brando i partnerującej mu w roli Blanche – Vivien Leigh.

Film pokazywany w ramach cyklu Wieczne lato.

Wstęp

Wstęp na wszystkie seanse w ramach cyklu Wieczne lato jest bezpłatny. Pokazy odbywają się z wykorzystaniem bezprzewodowych słuchawek udostępnionych przez organizatora. Zachęcamy, by słuchawki rezerwować wcześniej  przez poniższy formularz, który będzie udostępniony w tym artykule w dniu wydarzenia w godzinach od 10 do 19. Niewykorzystane rezerwacje będą uwalniane na 15 minut przed rozpoczęciem seansu.

 

Upłynął czas na rejestrację online. Zapraszamy do rejestracji w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 (wejście bramą od ul. Wróbla), która odbędzie się na 15 minut przed planowaną projekcją.

 

W odpowiedzi na poprawnie wysłany formularz, otrzymają Państwo potwierdzenie e-mail. W razie jakiegokolwiek problemu z wypełnieniem formularza, prosimy o kontakt z recepcją FINA (tel. + 48 22 380 49 95; bog@fina.gov.pl).

Informacje praktyczne

Liczba osób biorących udział w projekcji jest ograniczona do 160 (jest to liczba wypożyczanych słuchawek; na dziedzińcu może przebywać więcej osób). Istnieje również możliwość podłączenia prywatnych słuchawek przewodowych z wtyczką minijack do zestawu wypożyczonego przez FINA.

Wejście na dziedziniec FINA Wałbrzyska 3/5 będzie możliwe wyłącznie przez bramę od ul. Wróbla. W razie deszczu pokaz zostanie przeniesiony do sali Ziemia Obiecana.

Zachęcamy do zabrania ze sobą koców i środków odstraszających komary.

Przed i w trakcie seansów zapraszamy do naszej Klubokawiarni na mrożoną kawę, prosecco, rzemieślnicze piwa, a także przekąski i desery!

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem kina plenerowego.

 

Ilustracja: fotos z filmu, mat. promocyjne