Wydarzenia
Trawa: walka narodu o życie | Święto Niemego Kina
22
Październik
2021
Muzyka na żywo Pokazy filmowe Wykłady

Trawa: walka narodu o życie | Święto Niemego Kina

Trawa: walka narodu o życie

UWAGA! Równolegle z pokazem odbędzie się streaming filmu w serwisie Ninateka.pl

 

(Grass: A Nation’s Battle for Life)
(Famous Players Lasky, USA, 1925)

reż.: Merian C. Cooper, Ernest B. Schoedsack, Marguerite Harrison; scen.: Terry Ramsaye, Richard P. Carvey; zdj.: Merian C. Cooper, Ernest B. Schoedsack

obsada: Merian C. Cooper, Ernest B. Schoedsack, Marguerite Harrison, Haidar Khan

DCP, 66’; cz.-b/tinta/inne.; plansze: EN, napisy: PL; źródło: Milestone Films

Bliski Wschód wiosną 1924 roku. Południowoperskie plemię Bachtiarów rusza w jedną z dwóch corocznych wędrówek na świeże pastwiska. Tysiące ludzi i zwierząt czeka wielodniowa podróż, której najtrudniejszymi etapami będą przeprawy przez rzekę Karun i masyw górski Zard Kuh. Po raz pierwszy w tej wędrówce towarzyszy im troje Amerykanów z kamerą.

Jeden z przełomowych filmowych dokumentów i najwcześniejszych filmów etnograficznych, niezwykłe świadectwo życia nomadów, zapis ich wędrówki i zmagań człowieka z naturą. Pierwsze wspólne dzieło przyszłych twórców King Konga (1933).

Pomysłodawcą filmowej wyprawy był od dziecka marzący o byciu odkrywcą 31-letni Merian C. Cooper, pilot, inicjator powstania Eskadry Kościuszkowskiej i jeden z jej dowódców, odznaczony orderem Virtuti Militari za udział w wojnie 1920 roku. Dołączyli do niego – poznani także w Polsce – operator Ernest B. Schoedsack oraz współfinansująca przedsięwzięcie dziennikarka (i szpieg) Marguerite Harrison. Ruszyli w drogę z francuską kamerą Debrie na korbkę, sześćdziesięcioma kilometrami taśmy i luźnym zarysem scenariusza: bohaterka (Harrison) miała poszukiwać w Azji „zapomnianego ludu”. O wędrującym plemieniu Bachtiarów dowiedzieli się już w trakcie podróży, w Bagdadzie.

Wywołany i zmontowany przez twórców film po raz pierwszy pokazano w nowojorskim Klubie Odkrywców jako część odczytu Coopera. Niebawem – producent Jesse Lasky miał go zobaczyć na prywatnym seansie – prawa do dystrybucji kupił Paramount, wprowadzając pewne zmiany (m.in. dodano początkowe ujęcie z Cooperem i Schoedsackiem). Reklamowany jako „kino artystyczne”, po premierze w nowojorskim Criterionie wszedł na ekrany, odnosząc sukces finansowy i zbierając dobre recenzje, także – ku radości Coopera – wśród badaczy i podróżników. (KW)

 

wprowadzenie do filmu: Iga Harasimowicz
sekcja: CZTERY STRONY ŚWIATA

muzyka: Krzysztof Kaliski

 

Pełny program 18. Święta Niemego Kina jest dostępny na stronie festiwalu.

 

Ilustracja: Trawa: walka narodu o życie, reż. M. C. Cooper, E. B. Schoedsack, M. Harrison, fot. Milestone Films