Wydarzenia
Trzy wieki | Święto Niemego Kina
30
Październik
2021
Muzyka na żywo Pokazy filmowe Wykłady

Trzy wieki | Święto Niemego Kina

Trzy wieki

(Three Ages) (Joseph M. Schenck Production, USA, 1923)
reż.: Buster Keaton, Edward F. Cline; scen.: Buster Keaton, Clyde Bruckman, Jean Havez, Joseph Mitchell; zdj.: William McGann, Elgin Lessley
obsada: Buster Keaton (chłopak), Margaret Leahy (dziewczyna), Wallace Beery (czarny charakter), Lillian Lawrence (matka dziewczyny), Joe Roberts (ojciec dziewczyny)

DCP, 64’; cz.-b.; plansze: EN, napisy: PL; restauracja 2016; źródło: Lobster Films

Historia stara jak świat: on kocha ją, a ona jego, jednak w pobliżu zjawia się silniejszy konkurent, także zabiegający o jej względy. Trzy wieki pokazują, jak ta sytuacja oraz jej kolejne etapy przebiegały w trzech różnych epokach: kamiennej, starożytnej i współczesnej. Za każdym razem w bohaterów wcielają się ci sami aktorzy, ucharakteryzowani odpowiednio do czasów, w których toczy się akcja.

Trzy wieki to pierwszy pełny metraż Bustera Keatona i Edwarda F. Cline’a, którzy dotychczas realizowali wspólnie tylko krótkometrażowe komedie. Film został skonstruowany w taki sposób, aby w razie niepowodzenia dało się go łatwo podzielić na trzy części i dystrybuować jako oddzielne krótkometrażówki. Obawy te okazały się jednak przesadne: komedia odniosła sukces.

Na uwagę zasługuje ciekawy zabieg zastosowany w sekwencji prehistorycznej: o ile łatwo było zainscenizować jazdę rywala wierzchem na mamucie (był to po prostu słoń z przyczepionymi sztucznymi ciosami), o tyle kłopotliwe okazało się pokazanie głównego bohatera przemieszczającego się na dinozaurze. W planach ogólnych posłużono się więc poklatkową animacją lalkową, co dodatkowo wzmacniało komizm sytuacji. Sam zaś pomysł umieszczenia akcji w kilku epokach parodystycznie nawiązywał do tego samego zabiegu wykorzystanego w Nietolerancji (1916) D.W. Griffitha.

W 1925 roku, kiedy Trzy wieki wchodziły na polskie ekrany, recenzent „Robotnika” napisał o nich, że jest to historia bardzo niewyszukana, ale obfitująca w mnóstwo zabawnych szczegółów. Film wytrzymał próbę czasu i dziś, po upływie kolejnego wieku, cieszy się nie mniejszą sympatią publiczności, niż w okresie premiery. (MP)

Film został odrestaurowany przez Lobster Films we współpracy z Film Preservation Associates na podstawie kopii na bezpiecznym podłożu (aceto) 35 mm z kolekcji Blackhawk Films i częściowo zdegradowanej rosyjskiej kopii na podłożu łatwopalnym (nitro), wykonanej z negatywu i pochodzącej ze zbiorów Cinémathèque de Toulouse.

 

wprowadzenie do filmu: Michał Pieńkowski
sekcja: ZAGINIONE ŚWIATY

muzyka: RGG

 

Pełny program 18. Święta Niemego Kina jest dostępny na stronie festiwalu.

 

Ilustracja: kadr z filmu Trzy wieki, 1923, reż. B. Keaton, E. F. Cline, fot. Lobster Films