Wydarzenia
Ukraińska tożsamość a sprawa bolszewicka w obiektywie Aleksandra Dowżenki | Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku #7
13
Kwiecień
2023
Pokazy filmowe Spotkania

Ukraińska tożsamość a sprawa bolszewicka w obiektywie Aleksandra Dowżenki | Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku #7

Bezpłatne wejście

Zapraszamy na spotkanie i pokaz filmu z cyklu Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku. Rozpoczniemy od pokazu filmu Arsenał w reżyserii Aleksandra Dowżenki. Po projekcji odbędzie się debata z udziałem prof. Tomasza Kłysa, którą poprowadzi dr Mateusz Werner.

Wstęp bezpłatny. Aby mieć pewność wejścia, prosimy o wypełnienie formularza udostępnionego na końcu tego artykułu. Dyskusja będzie transmitowana, a potem udostępniona w serwisie VOD Ninateka.pl.

Program

godz. 18.00 Arsenał, reż. Aleksander Dowżenko, 92 min, 1929

Ukraina, rok 1918. Kraj jest wyczerpany trwającą od czterech lat wojną. Władzę w Kijowie sprawuje rząd Ukraińskiej Republiki Ludowej, zmagający się z rosnącą w siłę opozycją bolszewików. Timosz, jeden z żołnierzy ukraińskich służący w armii rosyjskiej, wraca do domu. W mieście trwa celebrowanie świeżo wywalczonej niepodległości. Timosz dołącza do grupy bolszewików domagającej się wprowadzenia na Ukrainie władzy radzieckiej.

 

godz. 19.30 Debata Ukraińska tożsamość a sprawa bolszewicka w obiektywie Aleksandra Dowżenki

 

prof. Tomasz Kłys – filmoznawca, absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim, obecnie profesor UŁ i pracownik Zakładu Historii i Teorii Filmu w Katedrze Mediów i Kultury Audiowizualnej tejże uczelni. W obszarze jego zainteresowań badawczych znajdują się m.in. filmowa narratologia, teoria diegezy i kino niemieckie z okresu Republiki Weimarskiej i Trzeciej Rzeszy. Autor książek: Film fikcji i jego dominanty (Warszawa 1999), Dekada doktora Mabuse (Łódź 2006), Kino bez tajemnic [współautor](Warszawa 2009), Od Mabusego do Goebbelsa (Łódź 2013).

 

Prowadzenie: dr Mateusz Werner

Wstęp

Wstęp bezpłatny. Aby mieć pewność wejścia, prosimy o wypełnienie poniższego formularza.

 

O cyklu Cywilizacja na ławie oskarżonych. Niedokończone scenariusze XX wieku

Rozmowy prowadzone będą przez intelektualistów współpracujących z organizatorami wydarzenia: Instytutem Pileckiego i FINA. Celem spotkań będzie przemyślenie społecznych, kulturowych i politycznych konsekwencji niepełnego rozrachunku z dwoma totalitarnymi systemami XX wieku: komunizmu i nazizmu. Jest to szczególnie ważne dzisiaj, w czasie trwającej wojny na Ukrainie.