Wydarzenia
Wesele | Sukienka na zmianę
20
Styczeń
2021
Pokazy filmowe Spotkania

Wesele | Sukienka na zmianę

Bezpłatne wejście

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie w ramach internetowej odsłony cyklu Sukienka na zmianę. Gościem Jagody Murczyńskiej będzie wybitna polska scenografka i kostiumografka, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, która podczas spotkania na żywo na FB FINA Wałbrzyska 3/5 opowie o swojej pracy artystycznej, m.in. przy filmie Wesele Andrzeja Wajdy, dostępnym tego wieczoru w Ninatece.

 

19:00 Spotkanie z Krystyną Zachwatowicz-Wajdą poprowadzi Jagoda Murczyńska (na żywo na FB FINA Wałbrzyska 3/5)

 

20:00 Pokaz filmu Wesele, reż. Andrzej Wajda, 1972, 106 minut (film dostępny w Ninatece 24 godziny, do 21 stycznia do godz. 20:00)

 

Wesele to ekstatyczna opowieść budująca narodową mitologię: kostiumy autorstwa Krystyny Zachwatowicz łączą tu najlepsze tradycje teatralne, głęboko zakorzenione w literaturze i malarstwie, z zacięciem dokumentalnym. Na ekranie spotykają się bohaterowie z różnych warstw społecznych, a drobiazgowo zaprojektowane kreacje spod ręki najlepszych krawcowych mieszają się z autentycznymi ludowymi strojami, skupowanymi od rodzin z podkrakowskich wiosek. Feeria barw przekłada się na portret czasu przełomu, obyczajowych i historycznych przemian, a kaskady czerwonych korali i mieszczańskie gorsety budują archetypiczne narracje o kobietach początku stulecia.

O cyklu Sukienka na zmianę

Dobrze skrojony kostium opowiada historię, zanim jeszcze padną pierwsze zdania dialogu. Mówi kolorem, fakturą, kształtem, stanem znoszenia. Mówi o przeszłości bohaterów, a czasem także o tym, co ich czeka.

W polskim kinie przez dekady powraca temat dziejowych przemian: kapryśne wiatry historii, ustrojowe i społeczne transformacje. Wszystkie one odciskają swój ślad także w kostiumach – z modnych gorsetów, wytartych płaszczy, czarnych koronek, ludowych spódnic, ekstrawaganckich okularów i jedwabnych sukienek możemy wyczytać historie o aspiracjach, kompleksach, nieuniknionych upadkach, szlachetnych zrywach i zuchwałości w sięganiu po nowe i nieznane.

W cyklu spotkań poświęconych sztuce filmowej kostiumografii rozmawiamy o tym, jak ubrania odbijały w polskim kinie relacje między klasami społecznymi, jak przedstawiały ambicje całych pokoleń Polaków, jak definiowały luksus, ośmieszały nuworyszowskie wyskoki i kreśliły horyzonty wyrafinowania. Szczególną uwagę poświęcamy bohaterkom: tym, które historycznym zmianom zawdzięczały nagłe awanse społeczne; tym, które same zakasywały rękawy, by pracować na lepsze jutro; tym, które barwną osobowością i takimż ubiorem dokonywały estetycznych i obyczajowych rewolucji. O swojej pracy opowiedzą nam wybitne polskie kostiumografki, których wszechstronne umiejętności pozwalają kreować na ekranie pełne charakteru postaci i zapadające w pamięć kadry.

 

Ilustracja: kadr z filmu Wesele, reż. Andrzej Wajda, Fototeka FINA