Wydarzenia
Wieczór karnawałowy | Retroteka #6
19
Luty
2022
Muzyka na żywo Pokazy filmowe

Wieczór karnawałowy | Retroteka #6

Mała Orkiestra Dancingowa Noama Zylberberga i Jan Emil Młynarski otworzą szóstą Retrotekę w kinie Iluzjon! Podczas koncertu 19 lutego o godz. 19.00 usłyszymy zrekonstruowane dźwięki wczesnego polskiego popu ukryte pod szumem starej płyty. Po koncercie zapraszamy na pokaz filmów w klimacie karnawałowym: Dziś mamy bal i Dwie Joasie.

Zapis koncertu

Koncert Małej Orkiestry Dancingowej Noama Zylberberga został zarejestrowany i udostępniony na Ninateka.pl.

godz. 19.00 koncert Małej Orkiestry Dancingowej Noama Zylberberga

Dwunastoosobowy skład wykonuje muzykę dwudziestolecia międzywojennego zgodnie z duchem czasów, z której pochodzi. Korzystając z oryginalnych nagrań, orkiestra przygotowuje aranżacje utworów w takiej postaci, w jakiej zostały skomponowane i wykonuje je zachowując wierność stylowi. Mała Orkiestra Dancingowa gra wczesny polski pop, bez nostalgii rekonstruując dźwięki ukryte pod szumem starej płyty. Grając tanga, fokstroty czy slowfoksy  artyści wydobywają ze swojego repertuaru element taneczny i rozrywkowy. Orkiestrę regularnie można spotkać w warszawskim klubie SPATiF. To właśnie tutaj od 4 lat warszawiacy specjalnie przychodzą na imprezy Małej Orkiestry Dancingowej. Orkiestra wydała dwa albumy: Mała Orkiestra Dancingowa (2018) i Wczesny Polski Pop (2021).

godz. 20:30 pokaz filmów (godzina orientacyjna)

Dziś mamy bal, reż. Jerzy Zarzycki, Tadeusz Kowalski, , 7 min., 1932, Polska

Film w oryginalny, dynamiczny sposób prezentuje Bal Młodej Architektury w 1932 roku. Impresja filmowa ukazuje w sposób niedosłowny przygotowania do balu, telefoniczne uzgodnienia z innymi zaproszonymi gośćmi, odwiedziny w domu towarowym braci Jabłkowskich, przyjazd na bal oraz szaleństwo w salach dancingu do białego rana. Był to pierwszy reportaż dokumentalny, potraktowany w sposób artystyczny.

 

Dwie Joasie, reż. Mieczysław Krawicz, 86 min., 1935, Polska,

Joasia jest piękną dziewczyną. Nękana amorami swoich przełożonych co chwila zmuszona jest zmieniać pracę. Aby temu zapobiec, przed kolejną rozmową kwalifikacyjną przebiera się za brzydką dziewczynę. Wkrótce zakochuje się w swoim nowym szefie, Robercie. Jej rywalką jest Flora, jego kapryśna i wybuchowa kochanka. Aby zdobyć serce Roberta, Joasia decyduje się prowadzić podwójne życie. Typowa dla lat 30. komedia pomyłek, w której zobaczymy popularny w tamtych czasach Bal Mody, a także zajrzymy do luksusowego salonu odzieżowego.