Wydarzenia
Wieczór z Adolfem Dymszą | Retroteka #8
09
Kwiecień
2022
Muzyka na żywo Pokazy filmowe

Wieczór z Adolfem Dymszą | Retroteka #8

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz dyrektor muzyczny Jan Emil Młynarski zapraszają na pokaz filmów i spotkanie słowno-muzyczne. Podczas wydarzenia odbędzie się pokaz filmów krótkometrażowych, niekompletnych oraz zwiastunów z udziałem króla polskich komików Adolfa Dymszy. Jego urodziny to świetna okazja, by zaprezentować nieznane i zapomniane kreacje legendy polskiego kina, teatru i kabaretu. Po seansie zapraszamy na spotkanie słowno-muzyczne, podczas którego usłyszymy piosenki śpiewane przez Irenę Santor, Adriannę Godlewską, Bohdana Łazukę i Czesława Majewskiego.

Zapis koncertu

Recital został zarejestrowany i udostępniony na Ninateka.pl.

Program

Koncert będzie transmitowany w portalu Ninateka.pl. Godzina rozpoczęcia koncertu jest orientacyjna.

 

godz. 19.00 Pokaz filmów

Parada rezerwistów, reż. Michał Waszyński, 1934

Konstanty Rybski jest szefem restauracji „Pod amorem”, który ostro i bezwzględnie traktuje swych kelnerów: Pączka i Pułapkę. Role odwracają się, gdy zostaje powołany do wojska, okazuje się bowiem, że obaj są starsi szarżą. Dotychczasowi kelnerzy mszczą się na szefie, musztrując go bez litości. Na domiar złego wszyscy trzej kochają się w jednej kobiecie: uroczej dyrygentce damskiej orkiestry, Barbarze.

Do niedawna film uchodził za zaginiony, jednak w zbiorach FINA znajduje się jego krótki, zaledwie 15- minutowy fragment. Kwietniowa Retroteka będzie rzadką okazją do jego obejrzenia.

 

Bolek i Lolek, reż. Michał Waszyński, 1936

Ślusarz Bolek przypadkiem trafia na eleganckie przyjęcie, gdzie goście biorą go za bardzo do niego podobnego arystokratę Lolka. W efekcie nieporozumienia zostaje mianowany dyrektorem fabryki jednego z amerykańskich przemysłowców.

Film niestety nie zachował się do naszych czasów, istnieje jednak amerykański zwiastun kinowy zawierający kilka fragmentów najlepszych scen, m.in. piosenki A mnie w to graj, którą Adolf Dymsza śpiewa w duecie z… Adolfem Dymszą.

 

Mój teatr, reż. Ludwik Perski, 1960

Film dokumentalny z 1960 roku prezentujący wybrane numery z bogatego repertuaru Adolfa Dymszy. W całym filmie we wszystkich rolach występuje Adolf Dymsza: jest nie tylko artystą na teatralnej scenie, lecz także szatniarzem, bileterem, strażakiem oraz ludźmi na widowni.

 

godz. 20.00 Recital