Wydarzenia
„Wielka Droga”, reż. M. Waszyński | Koncert „Kobiety Drugiego Korpusu” | Retroteka #11
24
Wrzesień
2022
Muzyka na żywo Pokazy filmowe

„Wielka Droga”, reż. M. Waszyński | Koncert „Kobiety Drugiego Korpusu” | Retroteka #11

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz dyrektor muzyczny Jan Emil Młynarski zapraszają na otwarcie nowego sezonu Retroteki. Podczas koncertu Kobiety Drugiego Korpusu usłyszymy utwory niewykonywane na żywo od wielu dekad. Uzupełnią one pierwszą część wieczoru, podczas której zaprezentujemy odrestaurowany cyfrowo przez FINA film Michała Waszyńskiego z 1946 roku z muzyką Henryka Warsa – Wielka Droga. To historia wyjścia Polaków z ZSRR i wędrówki przez Bliski Wschód aż pod Monte Cassino.

Program

Koncert będzie transmitowany na ninateka.pl.

 

godz. 19.00 Wielka Droga, reż. M. Waszyński, 96 min, 1946, Polska, Włochy

Film przedstawia losy pary narzeczonych rozłączonych wojną: od oblężenia Lwowa w 1939 roku do formowania Armii Andersa w ZSRS poprzez tułaczkę w Iranie, Iraku, Palestynie i Egipcie aż po kampanię włoską. Istotnym i najbardziej wartościowym elementem filmu są autentyczne zdjęcia dokumentalne, m. in. z bitwy o Monte Cassino, w której bohater filmu – Adam zostaje ranny.

Wielka Droga to film mający już ponad 75 lat, jednak dopiero od stosunkowo niedawna znany jest polskiej publiczności. Jedyna dotychczas znana w Polsce wersja tego filmu trafiła do zbiorów Filmoteki Narodowej w 1962 roku z USA. Jednak z uwagi na niewygodne dla Rosji Sowieckiej wątki film ten przez 25 lat przeleżał na półce i nie był publicznie pokazywany. Ponieważ zawierał liczne autentyczne zapisy realizowane przez czołówkę filmową, ukazujące życie II Korpusu na całej trasie jego przemarszu, ćwiczenia oraz udział w operacjach wojskowych, z przygotowaniami do bitwy o Monte Cassino na czele, nie był traktowany jako film, lecz jako dokumentalne materiały filmowe i udostępniane były tylko jego fragmenty. Obok Jadwigi Andrzejewskiej i Albina Ossowskiego w jednej z głównych ról wystąpiła ówczesna narzeczona generała Andersa – Renata Bogdańska. Niewątpliwym atutem filmu jest także udział samego gen. Władysława Andersa.

Pierwsze pokazy całości, choć dostępne jedynie dla środowisk studenckich, odbyły się w latach 1988– 1989 w Katowicach i we Wrocławiu. W kwietniu 1991 roku film został wyemitowany przez telewizję i był to pierwszy raz, kiedy został on w Polsce zaprezentowany szerokiej publiczności. Dopiero wtedy, po 45 latach od premiery, Wielka Droga zaistniała w świadomości widzów w kraju.

Przygotowana przez Filmotekę Narodową premiera odrestaurowanego filmu Wielka Droga jest kolejnym niezwykle ważnym przedsięwzięciem zmierzającym do przywrócenia polskiej kulturze i pamięci zbiorowej dokonań polskich twórców – tym razem scenicznych i teatralnych. Jest aktem oddania należnego miejsca w polskiej kulturze artystom wojennym, a później emigracyjnym, którzy będąc również żołnierzami, dzielili z żołnierzami II Korpusu tułaczy los i niewygody warunków frontowych, a jednocześnie swoim talentem i tworzonym pięknem podtrzymywali ducha narodowego i wiarę w powrót do wolnej ojczyzny – której wielu z nich nigdy nie doczekało.

Wędrówka Wielkiej Drogi do publiczności w Polsce była długa. Dziś dzięki pracy Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego mamy możliwość obcowania z wyjątkowym zabytkiem polskiej kinematografii. Podążając za bohaterami filmowymi, możemy symbolicznie przejść wraz z Armią Andersa szlak Wielkiej Drogi.

 

g0dz. 20.30 Koncert Kobiety Drugiego Korpusu

Wielką drogę pokonali wówczas także najwspanialsi polscy przedwojenni artyści, a wśród nich kobiety, które wieczorowe suknie zamieniły na wojskowy mundur.

W hołdzie m.in. Zofii Terne, Renacie Bogdańskiej czy Władzie Majewskiej wystąpią wyjątkowe solistki Anna Rusowicz, Katarzyna Dąbrowska i Asia Nawojska. Słowo komentarza oraz kierownictwo muzyczne wieczoru zapewni Jan Młynarski, który poprowadzi salonowy kwartet jazzowy wraz z Piotrem Manią, Jarosławem Bothurem i Piotrem Domagalskim.

 

Koncert będzie transmitowany na ninateka.pl. 

 

Wystąpią:

Anna Rusowicz, Katarzyna Dąbrowska, Joanna Nawojska – śpiew

Jan Młynarski – przygotowanie i prowadzenie koncertu, śpiew, perkusja

Piotr Mania – pianino

Jarosław Bothur – saksofony

Piotr Domagalski – kontrabas