Wydarzenia
„Wielka majówka”, reż. K. Rogulski | ABC Filmu Muzycznego | Klub Seniora
11
Maj
2023
Pokazy filmowe Wykłady

„Wielka majówka”, reż. K. Rogulski | ABC Filmu Muzycznego | Klub Seniora

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Klub Seniora pod tytułem ABC filmu muzycznego. Od października 2022 do czerwca 2023 – raz w miesiącu, w wybrane czwartki o godz. 11.00 – zapraszamy Państwa do kina Iluzjon w Warszawie na pokazy sławnych filmów, w których na plan pierwszy wybija się muzyka, często w formie piosenek i z towarzyszeniem tańca.

Tym razem pokażemy film Wielka majówka Krzysztofa Rogulskiego. Prelekcję przed filmem wygłosi filmoznawca Andrzej Bukowiecki, który poprowadzi także rozmowę z widzami po seansie.

Wielka majówka, reż. Krzysztof Rogulski, 86 min, 1981, Polska

Inspiracją scenariusza filmu stało się autentyczne wydarzenie. Bohaterami historii są dwaj młodzi chłopcy – Rysiek i Julek. Pierwszy z nich – uciekinier z zakładu opiekuńczego, kradnie sporą sumę pieniędzy i sądzi, że ma wreszcie okazję spełnić swe najskrytsze marzenia. Okazuje się jednak, że pieniądze zostały ukradzione… złodziejowi. Po wielu przygodach i perypetiach chłopcy tracą wprawdzie swoją fortunę, poznają za to świat prawdziwych wartości i uczuć.

Wielka majówka – mówił w jednym z wywiadów reżyser – ma być w założeniu filmem o bałwochwalczym stosunku części naszego społeczeństwa do pieniędzy, ale nie tylko. Ma być też filmem o przyjaźni, która sprawia, że w świecie kombinatorów i cwaniaków – dorosłych, młodzi bohaterowie pozostają moralnie czyści”.

 

Ilustracja: kadr z filmu Wielka majówka, reż. Krzysztof Rogulski, źródło: Fototeka FINA