Wydarzenia
Wieloryb z Lorino | Teraz–wtedy
04
Listopad
2020
Pokazy filmowe Spotkania

Wieloryb z Lorino | Teraz–wtedy

Bezpłatne wejście

Zapraszamy na projekcję nagrodzonego podczas Docs Against Gravity, Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz Off Cinema dokumentu Macieja Cuske, który pozwala przyjrzeć się z bliska surowym warunkom życia w czukockiej wiosce nad Cieśniną Beringa. Program uzupełni spotkanie online z reżyserem, które poprowadzi Kaja Klimek, a także wielki klasyk dokumentu etnograficznego – Nanuk z Północy.

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Teraz–wtedy. Polska Szkoła Dokumentu.

Program

19:00 TERAZ | Wieloryb z Lorino, reż. Maciej Cuske, 2019, 59 minut

Mieszkańców syberyjskich wybrzeży nad Cieśniną Beringa wciąż kultywują wielowiekową tradycję polowań na ogromne walenie. W lokalnych wierzeniach zwierzęta te zajmują miejsce szczególne, choć Czukcze, Eskimosi czy Rosjanie żyjący dzisiaj w Lorino traktują te wymierające stworzenia przede wszystkim użytkowo. Zbiorowy rytuał połowu dostarcza całej lokalnej społeczności pożywienia i pozwala przetrwać w tamtejszych niezwykle surowych warunkach.

 

20:05 Spotkanie z reżyserem filmu Maciejem Cuske poprowadzi przez platformę Zoom Kaja Klimek

 

20:45 WTEDY | Nanuk, reż. Robert Flaherty, USA 1922, 79 minut

W swoim klasycznym dziś filmie Robert Flaherty zaprezentował jeden rok z życia Nanuka i jego eskimoskiej rodziny z plemienia Inuitów, zamieszkujących nad Zatoką Hudson, w niezwykle trudnych warunkach klimatycznych, na każdym kroku zmagających się z siłami natury. Kamera towarzyszy bohaterowi, ale także jego żonie i dzieciom, w codziennych czynnościach – polowaniu na morsy i foki, łowieniu ryb, budowie igloo, wyprawach na targ, gdzie Nanuk dokonywał wymiany futer na żywność.

Wstęp

Wstęp jest wolny. Liczba miejsc ograniczona (30).

Pamiętaj, aby wydrukować i wypełnić obowiązkowe oświadczenie o stanie zdrowia (pobierz).

Zasady bezpieczeństwa

Drodzy Goście,

dokładamy wszelkich starań, aby podczas wydarzeń FINA zapewnić Wam bezpieczeństwo, dlatego prosimy o przestrzeganie następujących zasad:

– zapoznaj się z Regulaminem uczestnictwa w otwartych dla publiczności wydarzeniach FINA

– pamiętaj wydrukować i wypełnić obowiązkowe oświadczenie o stanie zdrowia; oświadczenie jest dostępne również w siedzibie FINA

– pamiętaj o konieczności zakrywania ust i nosa, gdy przebywasz na terenie FINA

– szatnia jest nieczynna do odwołania

– zachowuj dystans od pozostałych gości

– zajmij miejsce wyznaczone przez obsługę FINA

– jeśli masz objawy zakażenia zostań w domu

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości – prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Gości pod adresem bog@fina.gov.pl lub numerem tel.: 22 380 49 95 (od wt. do pt. w godzinach 9–17).